K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Pomagają wszyscy

0

Samorządowcy ze Słupska i Smołdzina wspierają poszkodowaną przez nawałnice gminę Czersk. Miasto przekaże 50 tys. złotych pomocy finansowej, a Smołdzino do usuwania skutków wichury wysłało strażaków z OSP.

Niemal każdy, jak może, pomaga ofiarom nawałnicy, która tydzień temu przeszła nad południową częścią województwa pomorskiego. Do zniszczonych miejscowości pomoc napływa z całego kraju. W tyle nie zostali też lokalni samorządowcy ze Słupska i Smołdzina. Dziś pojechali ze wsparciem do gminy Czersk.

Myślę, że jest to nasze wspólne działanie – mówi Arkadiusz Walach wójt gminy Smołdzino. – Słupsk chce pomóc finansowo, a my dajemy siebie. Myślę,że to jest także bardzo ważne, że taka biedna gmina daje siebie. Dar serca, niesienia pomocy osobom poszkodowanym. Bo kiedyś może i nas stać się coś takiego. Wierzymy, że wtedy ktoś 9i nam pomoże.

Do Czerska ze Smołdzina wyruszy sześciu strażaków. Zabrali ze sobą pompy szlamowe oraz agregaty prądotwórcze. Ochotnicy przez weekend głównie będą uczestniczyć w pracach porządkowych. Inną formę wsparcia wybrał Słupsk. Miasto chce poszkodowanym przekazać 50 tys. zł.

To będzie gotówka, ale na konkretne zadania związane z likwidacją szkód w infrastrukturze – zapowiada Marek Biernacki, wiceprezydent Słupska. – Ustawa o finansach publicznych precyzuje zasady, na jakich takiej pomocy samorządowi można udzielić. Niestety, wymaga to również decyzji rady miasta. Już jest inicjatywa pana prezydenta Biedronia, żeby taki wniosek przedstawić. Jest już gotowy. Uzgadnialiśmy zasady przekazania tych pieniędzy z panią Jolantą Fierek, burmistrzem Czerska.

Jeżeli sytuacja będzie tego wymagać, Słupsk deklarują swoją dalszą pomoc dla zniszczonych miejscowości. Natomiast wójt Smołdzina zapowiedział, że jego gmina do końca wakacji na własny koszty może przyjąć dwadzieścioro dzieci. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.