K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Gmina stawia na retencję

0

Kobylnica będzie przeciwdziałać negatywnym skutkom złych warunków atmosferycznych. Za milion złotych odnowi znajdujące się w gminie zbiorniki retencyjne, które zagospodarują nadmiar wody.

Lokalne samorządy wracają do sprawdzonego pomysłu utrzymywania zbiorników retencyjnych. Ostatnie intensywne opady deszczu, które wystąpiły w województwie, ujawniły potrzebę zadbania o tę infrastrukturę. Sztuczne zbiorniki wodne przeciwdziałają negatywnym skutkom zjawisk pogodowych w sposób dwutorowy. Z jednej strony magazynują nadmiar wody, z drugiej podczas suszy są jej rezerwuarem. Gmina Kobylnica za milion złotych zamierza poddać renowacji cztery takie baseny – w Runowie Sławieńskim, Zębowie, Sycewicach i Reblinie.

Fundamentem tego projektu są działania biologiczne. Mają one obejmować między innymi wpuszczenie do zbiorników odpowiedniej roślinności, która zapewni im właściwy wygląd, a w konsekwencji zwiększą wymianę wody – mówi Karol Kotusiewicz, przedstawiciel Urzędu Gminy Kobylnica.

Przez lata zapomniane zbiorniki uległy znacznemu zanieczyszczeniu. Zamulenie dna oraz zarastanie trzcinami i trawami spowodowało, że nie mogły one właściwie spełniać swojej funkcji. Celem gminnej inwestycji będzie ich oczyszczenie. Dodatkowo działania modernizacyjne wzbogacone będą o udrożnienie przepustów, rowów melioracyjnych i odbudowę skarp. Wszystko po to, aby w sytuacji obfitych opadów deszczu czy intensywnych roztopów gmina nie miała problemu z nadmiarem wody.

Samorządowi na renaturyzację akwenów udało się pozyskać zewnętrzne dofinansowanie w wysokości 70 procent kosztów kwalifikowanych. Prace przy zbiornikach najwcześniej rozpoczną się w przyszłym roku, a całość inwestycji zostanie zakończona w roku 2019.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.