K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Dekomunizacja zakończona

0

Ulice Słupska poddano pełnej dekomunizacji. Zamiast Leona Kruczkowskiego w mieście pojawi się ulica Wandy Chotomskiej, a Stanisława Sołdka w randze patrona ulicy zastąpi księżna Zofia.

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Słupsku stała się okazją do zamknięcia tematu dekomunizacji ulic. Instytut Pamięci Narodowej jednoznacznie stwierdził, że tacy patroni, jak Leon Kruczkowski, Stanisław Sołdek i Stanisław Kulczyński podlegają ustawie z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Ponieważ ów akt prawny wszedł w życie 2 września 2016 roku, samorządy miały roczny termin na dokonanie zmian, a ich procedowanie słupscy rajcy planowali początkowo dopiero na 27 września.

W proponowanej wcześniej treści uchwały dokonano zmian, które były po części efektem petycji mieszkańców byłej już ulicy Kruczkowskiego, którzy chcieli, aby patronką ich traktu była Wanda Chotomska, niedawno zmarła poetka i honorowa obywatelka Słupska. W pierwszej wersji ulica miała nosić nazwę Izabeli Jarugi-Nowackiej. Druga zmiana była pokłosiem pierwszej.

Inicjatywa ta wpisuje się w charakter dzielnicy, gdzie większość ulic nosi nazwiska polskich pisarzy – mówiła podczas sesji rady miejskiej wiceprezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka. – Dlatego ze zrozumieniem przyjmujemy stanowisko mieszkańców, ale apelujemy, aby nie zapomnieć o osobie Izabeli Jarudze-Nowackiej i jej imieniem nazwać rondo u zbiegu ulic Sobieskiego i Piłsudskiego, które nie miało dotąd swojego patrona.

Nie obeszło się bez kontrowersji co do drugiej propozycji, ale w głosowaniu radni przyjęli proponowane zmiany. Tym sposobem Robert Biedroń doprowadził do finału swoje zabiegi o uczczenie pamięci Izabeli Jarugi-Nowackiej – zmarłej w katastrofie smoleńskiej byłej wicepremier, z której córką prezydent Biedroń przyjaźni się i współpracuje politycznie. Ostatecznie będzie ona miała rondo swojego imienia. Pozostałe zmiany nie budziły kontrowersji. Wanda Chotomska zastąpi Leona Kruczkowskiego, Orlęta Lwowskie – Stanisława Kulczyńskiego, a ulica Stanisława Sołdka będzie ulicą Księżnej Zofii.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.