K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

O solidarnościowym podziemiu

0

Tajemnice lęborskiego podziemia solidarnościowego” to tytuł niedawno wydanej książki mieszkańca miasta, Maurycego Frąckowiaka. Spotkanie autorskie odbędzie się w najbliższy poniedziałek w auli przy Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła w Lęborku.

W swojej publikacji autor podjął się opisania działań lęborskiego podziemia solidarnościowego w oparciu o własne doświadczenia konspiracyjne, relacje innych członków podziemia oraz dostępne materiały, w tym archiwa IPN.

To są takie skondensowane informacje na temat sierpnia 1980 roku, a później stanu wojennego i działalności lęborskiego podziemia solidarnościowego, które tutaj powstało – mówi Maurycy Frąckowiak, autor książki. – W Lęborku masa ludzi przystąpiła do Solidarności. Mam taki dokument. Ponad 11 tysięcy pracowników należało, a więc to ogromna ilość, chociaż nie wiem, jak to wygląda w procentach, ponieważ nie znam liczby wszystkich ówcześnie zatrudnionych.

Prace nad pisaniem książki rozpoczęły się w 2010 roku. Maurycy Frąckowiak zdradza, że chodziło o to, aby te osoby nie znikły z kart historii. Osoby z czołówki, z komisji koordynacyjnej, widnieją w materiałach IPN. Byli skazywani, mieli wyroki. Natomiast jak powstało podziemie, jak działało, gdzie drukowano, w ilu miejscach, tego nigdzie nie ma. W tej książce są pokazane obiekty, w których drukarnie pracowały. Pokazani też są ludzie, ich sylwetki i postawy. Autor ma nadzieję, że będzie się o tych wydarzeniach dobrze czytało.

Jarosław Gryń z Reduty Lębork zaprasza na spotkanie autorskie, które zaplanowano w najbliższy poniedziałek (28 sierpnia) o godz. 19 w auli Jana Pawła II przy Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła w Lęborku. Przed spotkaniem, o godz. 18 odbędzie się msza święta koncelebrowana przez o. Janusza Jędryszka, wielkiego przyjaciela ludzi lęborskiej Solidarności w latach 1980-1983. Autor tej publikacji szczególne podziękowania za organizacje spotkania kieruje do Klubu Gazety Polskiej.

Tajemnice lęborskiego podziemia solidarnościowego” to unikatowa książka napisana przez mieszkańca miasta nad rzeką Łebą. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.