K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Rocznica

0

78 lat temu też był piątek. 13 minut przed wschodem słońca rozpoczęła się najkrwawsza rzeź w dziejach ludzkości, nazwaną potem II wojną światową. Liczba jej ofiar sięga 80 milionów istnień, w tym blisko 6 milionów obywateli polskich.

Pierwsze bomby spadły na Wieluń i było to o godzinie 4.30, czyli 15 minut przed godziną ataku wyznaczoną przez Adolfa Hitlera. Tak wspomina ten pierwszy dzień wojny Danuta Krystyna Kardasz – wówczas 15-letnia mieszkanka Janowca Wielkopolskiego: – Pierwszego września włączyliśmy radio i usłyszeliśmy tę okropną, okropną wiadomość: wojna. Spodziewaliśmy się tego, ale nie sądziliśmy, że nas to tak przerazi. Byliśmy bardzo zaniepokojeni tym, co się stało, ale wierzyliśmy! Wierzyliśmy cały czas, że to my zwyciężymy. Że odepchniemy wroga, jeśli w ogóle wejdzie w nasze granice i pokonamy go.

Na widok upokorzonego najeźdźcy trzeba było czekać blisko sześć lat. Dzisiaj rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę obchodzono w Słupsku w sposób szczególny. Za sprawą grup rekonstrukcyjnych plac Zwycięstwa zmienił się w przedwojenne miasteczko, szykujące się do starcia z wrogiem. Pojawiły się prowizoryczne umocnienia i posterunki wojskowe.

Trzy posterunki. Jeden od strony Deotymy, drugi od strony Tuwima i trzeci, punkt informacyjno-werbunkowy. Przed wejściem do ratusza stoją nasi koledzy w mundurach i można zapisać się do wojska, żeby wziąć udział w obronie ojczyzny – mówi Marcin Prusak z Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Grzmot”. – To ma być lekcja historii. Pokazanie, jak wyglądały miasteczka w tamtym czasie. Oczywiście, Słupsk nie był takim miastem, bo był na terenie Niemiec. Ale my, Polacy, tutaj żyjemy i chcieliśmy pokazać ten wątek, czyli to, co wielu Polaków do teraz jeszcze pamięta czy ma to w świadomości.

W samo południe rozpoczęły się oficjalne uroczystości upamiętniające tę tragiczną rocznicę. 7. Brygada Brygada Obrony Wybrzeża wystawiła kompanię honorową i wraz z harcerzami zaciągnęła wartę przy pomniku Żołnierza Polskiego. Wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele organizacji kombatanckich, lokalnych samorządów i słupskiego garnizonu wojskowego. Bohaterstwo żołnierzy polskiego września uczczono salwą honorową. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.