K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Psi konkurs piękności

0

W sobotę odbyła się krajowa wystawa psów rasowych organizowana przez Związek Kynologiczny. O miano championa walczyło ponad 400 czworonogów.

Około 380 wystawców z całego kraju zjechało do Słupska, aby zaprezentować swoich pupili na 18. jesiennej wystawie psów rasowych. W 10 kategoriach o prestiż i tytuł najpiękniejszego czworonoga imprezy rywalizowało 420 psów ze 140 ras. Najpierw jednak w ringach wybierani są zwycięzcy ras, którzy potem w poszczególnych grupach uczestniczą w zmaganiach o laur zwycięstwa. Następnie championy – po jednym z każdej z dziesięciu grup – startują w konkursie finałowym

informuje Bożena Więckowska-Sieńko ze słupskiego oddziału Związku Kynologicznego.

Wszystkie rasy posiadają opracowany wzorzec wyglądu, do którego hodowca powinien dążyć. Sędziowie oceniali, czy demonstrowane w wybiegach okazy są zbliżone do idealnego szablonu, czy też posiadają pewne wady w swojej fizjonomii. Pod uwagę brano wszystkie szczegóły – od odpowiedniego umaszczenia sierści po styl poruszania się po ringu. Ponadto przed prezentacją każdy przyszły champion przechodzi serię zabiegów upiększających. Rozstawione namioty, w których odbywały się przygotowania, swoim wyposażeniem przypominały małe spa.

To czasochłonne zadanie – podkreśla wystawca Olga Wiechowska. – Bezpośrednio na dzień przed wystawą każdego psa musimy wykąpać, co zajmuje około 45 minut, następnie przychodzi czas na suszenie specjalną dmuchawą dwusilnikową, na co potrzeba około 1,5-2 godzin. Każdy właściciel chce, żeby jego pies wyglądał jak najlepiej, jest przecież jego wizytówką, szczególnie ma to znaczenie dla hodowców. Jeśli nie przygotuję psa, nie jadę na wystawę.

Na co dzień istotną rolę w pielęgnacji czworonoga odgrywa odpowiednio ułożona i zbilansowana dieta. Bez niej hodowca nie może nawet myśleć o osiągnięciu w zawodach dobrego wyniku. W weekendowej imprezie uczestniczyli wraz ze swoimi podopiecznymi zarówno doświadczeni wystawcy, jak i rozpoczynający swoją przygodę, którzy – tak jak Kamil Wojewoda – po raz pierwszy zdecydowali się zaprezentować swojego psa. Zadanie to – przyznał debiutujący wystawca – wiąże się ze sporym stresem.

Profesjonalne przygotowanie jednego czworonoga do konkursu kosztuje nawet kilkaset złotych. Wystawcy są jednak w stanie ponieść i takie wydatki. Wszystko po to, aby w swojej hodowli posiadać upragnionego championa rasy.

(opr, jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.