K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Nowe parkowe elementy

1

Nowe ławki i kosze na śmieci to tylko niektóre elementy, które pojawiły się w parku Michalskiego w Lęborku. Przewidziano również częściową rekultywację terenu zielonego. To kolejne przedsięwzięcie na tym obszarze miasta realizowane ze środków budżetu obywatelskiego.

Ostatnio w lęborskim parku im. Mieczysława Michalskiego, zlokalizowanym w centrum miasta, dużo się dzieje. W ramach zwycięskiego projektu obywatelskiego powstała ścieżka pieszo-rowerowa. Natomiast obecnie realizowane są kolejne zadania również ze środków budżetu obywatelskiego. Pomysłodawcą rekultywacji terenu zielonego był Witold Bań. Prezes koła Związku Sybiraków w Lęborku mówi, że koncepcja ożywienia tego parku zrodziła się w zeszłym roku. Nie tyle chodzi o ławki, co o specjalny klomb, który – ze swoim bogactwem roślinności – powinien stać się perłą parku.

Nowe nasadzenia kwiatowe będą komponowały się z zagospodarowanym przez lęborskie koło Związku Sybiraków fragmentem parkowej przestrzeni. Witold Bań zwraca uwagę na to, że w jego działaniach takie kompleksowe myślenie nie jest przypadkowe. Parkowy pomnik też jest zrobiony według jego projektu, a przygotowana przez niego tematyczna wystawa liczy już 11 lat. Cieszy się, że nawet młodzież, która lubi dokazywać, tę wystawę pozostawia w spokoju. Smuci go natomiast, że zasadzone w maju przy wystawie kwiatki zostały skradzione.

Lęborczanin oczekuje jeszcze na naprawę popękanych fragmentów chodników spacerowych. Jeśli nie zostanie wokół klombu położona kostka, to zniszczone płytki chodnikowe sprawią, że będzi przysłowiowym kwiatkiem do kożucha.

Jednocześnie prowadzona jest wymiana ławek na nowe oraz powiększanie ich liczby na obszarze miejskiego zieleńca. Alicja Zajączkowska, doradca burmistrza uważa, że jest to projekt potrzebny. Na pewno przygotowany z myślą o tych, którzy w parku spacerują. Wątpliwości może wzbudzać jedynie lokalizacja ławeczek, w szczególności tych postawionych w bezpośrednim sąsiedztwie ze ścieżką rowerową od strony ulicy 1 Maja. Doradca burmistrza tłumaczy, że projekt nigdy nie wskazuje szczegółowo, gdzie co ma być.

Parkowymi projektami do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego zajmuje się Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej w Lęborku. (opr. rkh)

DyskusjaJeden komentarz

  1. Czy nie można było zrobić ławeczek z oparciem ? Wielu ludzi ma problemy z kręgosłupem, zwłaszcza starsi o których była w reportażu mowa. Temat przerabiany był już na placu Pokoju. i co ? I nic. Pijak się rozciągnie jak na leżance, ale wielu ludzi wolałoby sobie wygodnie usiąść i odpocząć, a nie męczyć się zgiętym lub trzymająć boleśnie pion.