K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Wkrótce Słupskie Dni Seniora

1

Trwają przygotowania do obchodów I Słupskich Dni Seniora, które mają się odbyć w dniach od 28 do 30 września. Ich celem jest przybliżenie słupszczanom problemów, z jakimi na co dzień borykają się ludzie starsi.

W końcu roku 2016 Słupsk liczył ok. 88 i pół tysiąca mieszkańców. Z tego ponad 36% to ludzie powyżej 60. roku życia. W liczbach bezwzględnych jest to 24 tysiące 537 osób. Z kolei w tej grupie 14.760 osób to kobiety, które stanowią ponad 60% populacji „60+”, natomiast mężczyzn jest 9.777, czyli blisko 40%. Tyle suche liczby, które zresztą zmieniają się z każdym dniem – starsi ludzie odchodzą, a do grona ludzi powyżej sześćdziesiątki dołączają nowi, czyli wyż demograficzny z połowy lat 50. minionego wieku.

Z badań służb społecznych wynika, że największym problemem seniorów jest samotność. Dzieci już dawno wyfrunęły z domu i najczęściej żyją własnym życiem, co oczywiście nie jest regułą. Bardzo często tak jednak jest. W Słupsku istnieje kilka placówek wypełniających czas ludziom starszym, ale dzieje się tak w określonych godzinach, przeważnie do godziny 16. Potem senior zostaje sam na sam ze sobą.

O tych m.in. problemach od 28 do 30 września rozmawiać będą aktywiści i wolontariusze na co dzień pracujący z osobami starszymi. Rozmowy te to tylko ułamek głównego nurtu Dni Seniora. O zamierzeniach organizatorów będziemy sukcesywnie informować.

DyskusjaJeden komentarz

  1. Witam. Przeczytałem artykuł i się zastanawiam co on nam dał. Żadnej informacji gdzie odbywają się spotkania, jakie tematy są poruszane w jakich godzinach itd. Mam dom rodzinę ale od czasu do czasu
    mógł bym się spotkać z seniorami ze Słupska. W Słupsku mieszkam do 1958 roku. Mając 11 lat zamieszkaliśmy w Słupsku u rodziców mamy, a potem otrzymaliśmy przydział na oddzielne mieszkanie.
    Tu tez pochowani są moi dziadkowie i rodzice oraz inni członkowie naszej rodziny.
    Pozdrawiam serdecznie Adam rocznik 1947.