K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Kultura po żydowsku

0

Słupski Ośrodek Kultury już po raz 15. organizuje Dni Kultury Żydowskiej. W programie znalazły się między innymi pokazy filmowe, koncerty i warsztaty kulinarne.

Już jutro rozpoczynają się 15. Dni Kultury Żydowskiej, organizowane przez Słupski Ośrodek Kultury i Fundację Kultury Zbliżenia. Harmonogram trzydniowej imprezy wypełniony jest po brzegi panelami dyskusyjnymi i koncertami tematycznymi.

W tym roku wydarzenie kulturalne zainicjuje spotkanie mieszkańców z Mikołajem Grynbergiem, które odbędzie się w Herbaciarni, 7 września, o godzinie 17. Poprowadzi je związana z Akademią Pomorską w Słupsku prof. Bernadetta Żynis. Rozmowa autorem „Rejwachu. 31 opowieści o byciu Żydem” dotyczyć będzie pytania, jak dzisiaj wygląda życie Żydów w Polsce. Z kolei o 18.30 zaplanowany jest w Teatrze Rondo koncert Etnos Ensemble, który pierwotnie, przy ładnej pogodzie, miał zabrzmieć w przestrzeni ulicy Nowobramskiej.

Usłyszymy czterech muzyków, młodych, przystojnych, w czarnych garniturach, grających muzykę klezmerską z domieszką jazzu i kotłem etnicznym, w przeglądzie przez Europę – zapowiada Jolanta Krawczykiewicz, dyrektorka Słupskiego Ośrodka Kultury.

Natomiast w piątek o godzinie 11 duet Women Voice and Beat przygotował w Teatrze Rondo warsztaty bębniarskie i śpiewu etnicznego. W tym samym miejscu o godzinie 18 odbędzie się koncert duetu z wykorzystaniem aż kilkunastu mikrofonów. Oprócz wrażeń muzycznych uczestnicy imprezy będą mogli doświadczyć nowych doznań smakowych.

O godzinie 12 w sobotę w Teatrze Rondo odbędą się warsztaty kulinarne. Wszystko dlatego, że kuchnia żydowska od lat cieszy się dużą popularnością. Zajęcia poprowadzi Joanna Katarzyńska. Menu wybrane zostanie wspólnie z uczestnikami spotkań. Aktualnie w rankingu prowadzonym na fanpage`u organizatorów prowadzi izraelska sałatka ze szpinakiem, daktylami i innymi bakaliami.

Również w sobotę od godziny 15 w Kinie Rejs odbędą się pofestiwalowe pokazy 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy. Ostatnim punktem programu Dni Kultury Żydowskiej są niedzielne warsztaty tańca izraelskiego, organizowane w Teatrze Rondo.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.