K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Najszybszy Błaszczyk

0

W miniony weekend ponad 100 zawodników rywalizowało o Puchar Burmistrza Ustki podczas XXII Półmaratonu Słowińskiego. Trasę Rowy – Ustka najszybciej pokonał Patryk Błaszczyk zawodnik Lekkoatletycznego Klubu Sportowego Jantar Ustka.

Na trasę 21 kilometrów i 97 metrów z Rowów do Ustki ze 130 zapisanych zawodników ostatecznie wystartowało 101, w tym 27 kobiet. Zawodnicy biegli trasą atestowaną, głównie drogą asfaltową pokonując wiele pagórków.

Pierwszy kilometr wszyscy pokonali w rozciągniętej grupie, jednak tempo bardzo podkręcali faworyci – Artur Pelo, Piotr Drwal, Patryk Błaszczyk i Adam Głogowski. Na trzecim kilometrze Artur Pelo odskoczył od zasadniczej grupy uzyskując bardzo szybko przewagę ponad 100 metrów, a cała stawka biegaczy bardzo się porozrywała. Przewaga prowadzącego Artura Pelo, żołnierza 1. Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego 7. Brygady Obrony Wybrzeża, utrzymywała się do trzynastego kilometra. Po nim biegacz zaczął słabnąć. Patryk Błaszczyk, widząc kryzys kolegi, mocno przyspieszył i od piętnastego kilometra samotnie podążał do mety zlokalizowanej na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ustce. Podopieczny Lucyny Kuklińskiej-Nurkowskiej trasę XXII Półmaratonu Rowy – Ustka przebiegł w doskonałym czasie: 1godziny11minut i 19 sekund. Patryk Błaszczyk przyznał, że jeszcze rano rozważal odstąpienie od uczestnictwa w tym biegu, ponieważ za tydzień ma kolejny półmaraton. Razem z trenerką zdecydowali jednak, że pobiegnie „na luzie”, spokojnie. I tak zrobił, a efekt przerósł jego oczekiwania.

Ponad minutę później, jako drugi linię mety minął uprawiający triathlon Adam Głogowski. Dla niego był to doskonały sprawdzian możliwości biegowych. Zawodnik założył, że pobiegnie treningowo. Po przebiegnięciu 15 kilometrów zamierzał jeszcze trochę przyspieszyć, ale nie do końca to wyszło i przypadło mu drugie miejsce.

Nie udało się wygrać głównemu faworytowi, Arturowi Pelo, prowadzącemu przez połowę dystansu, ale – jak zaznaczył – trzecie miejsce jest też dobre. Tym bardziej, że zawodnikowi przeszkadzało lekkie przeziębienie i na trasie nie mógł swobodnie oddychać. Ten bieg był ostatnim testem formy przed mistrzostwami Wojska Polskiego w półmaratonie.

Wśród startujących pań triumfowała Małgorzata Pazda-Pozorska reprezentująca klub Night Runners Poltarex, która w generalnej klasyfikacji była piętnasta. Jej czas to 1godzina 28 minut i 15 sekund. Na miejscu dwudziestym w generalce, a drugim wśród kobiet, z czasem 1.32.22 przybiegła Anna Felska z Wołczy Małej. Z numerem 24 jako trzecia finiszowała Natalia Mierzliklin ze Słupska, a jej czas to 1.34.48”.

Każdy uczestnik kończący bieg dekorowany był przez dwukrotną olimpijkę w rzucie oszczepem Barbarę Madejczyk specjalnym medalem, a najlepsza trójka otrzymywała nagrody finansowe i puchary ufundowane przez Burmistrza Ustki oraz Dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ustce.

Najstarszymi biegaczami tegorocznego półmaratonu byli Albert Gabryś (rocznik 1943) z Cieszyna i lekarz Edward Pokorny (rocznik 1948) z Ustki. Z grona 101 zawodników ośmiu nie ukończyło biegu. Nie wytrzymali silnych podmuchów wiatru i męczących podbiegów.

Jak zapewnił organizator OSiR Ustka za rok odbędzie się kolejny półmaraton. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.