K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Otrzęsiny w Mechaniku

3

Ogony pierwszakom zostały obcięte! W słupskim Mechaniku odbyły się oficjalne otrzęsiny pierwszoklasistów. Ten zwyczaj średniowiecznych żaków z europejskich uniwersytetów coraz częściej przenoszony jest na grunt szkół ponadgimnazjalnych.

Otrzęsiny swoje korzenie mają w świecie antycznym, kiedy pełniły rolę obrzędu przechodzenia z wieku młodzieńczego w dorosłość. Najbardziej znane są otrzęsiny średniowiecznych żaków, a zwyczaj ten przetrwał na wyższych uczelniach do naszych czasów. Później trafił też na grunt szkół ponadgimnazjalnych. W słupskim Zespole Szkół Mechanicznych i Logistycznych przy ul. Niedziałkowskiego, czyli popularnym Mechaniku, otrzęsiny odbywają się nie po raz pierwszy. Co roku uczniowie klas drugich urządzają młodszym kolegom, nowicjuszom w murach szkolnych, specjalne powitanie. Po przejściu przez liczne próby sprawnościowe i wytrzymałościowe pierwszoklasiści stają się pełnoprawnymi członkami uczniowskiej społeczności. – Dzisiaj to przede wszystkim gry i zabawy – mówi Barbara Zakrzewska, dyrektor placówki – natomiast uroczyste ślubowanie odbędzie się w Dniu Nauczyciela.

W ramach otrzęsin audytorium, czyli uczniowie starszych klas mogli bawić się, obserwując np. przypinanie „kotom” ogonów czy pokaz mody szkolnej wskazanej i niewskazanej. Odbywały się także różnego rodzaju konkursy, np. złożenie w jedną całość pociętej fotografii wychowawczyni klasy czy nakręcanie nakrętki na śrubę, ale w bokserskich rękawicach.

Na koniec „koty” z obciętymi ogonami na koniec stały się pełnoprawnymi członkami szkolnej społeczności, a już teraz zapowiadają organizacje podobnych otrzęsin swoim następcom.

(opr. jwb)

Dyskusja3 komentarze

  1. A dlaczego na uroczystości nie było całej Armii Wojska, skoro dyrektorka nawet bez zaproszenia lata po wszystkich uroczystościach wojskowych chociaż kompletnie nie ma o tym pojęcia.

  2. Dyrektorka i jej ten głupkowaty śmiech, świadczący o tym, że jak zwykle nie ma nic mądrego do powiedzenia.