K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Radni ganią i komplementują

0

Radni Prawa i Sprawiedliwości chwalą słupskich urzędników za wzorowe wdrożenie reformy oświatowej. Z drugiej strony krytykują Roberta Biedronia za brak działań zmierzających do pozyskania zewnętrznych środków na rozwój miejskich szkół.

Zainaugurowany w tym tygodniu rok szkolny rozpoczął wprowadzanie zmian w systemie edukacji. Wdrażanie reformy oświaty w Słupsku nie obyło się bez krytyki ze strony Roberta Biedronia, który winił rząd za zwolnienia nauczycieli i generowanie ogromnych kosztów dokonywanych przekształceń. Radni PiS odpierają zarzuty i wyjaśniają, że redukcja etatów w szkołach to proces trwający od lat. Wszystko przez coraz mniejszą liczbę uczniów.

Prezydent mówi, że likwidowane są szkoły, etaty, zapominając, że i wcześniej tak było. Związane jest to wszystko – a mówię to ze smutkiem – z jednym elementem – demografią, i liczby są tutaj bezwzględne – mówił podczas konferencji prasowej Robert Kujawski, radny klubu Prawa i Sprawiedliwości. – Najważniejszą rzeczą jest więc, aby w Słupsku było jak najwięcej dzieci, bo tylko to spowoduje, że potrzebnych będzie więcej oddziałów. A jak w szkołach potrzebnych będzie więcej klas, to i stworzy to możliwość zatrudnienia większej liczby nauczycieli.

Od 2007 roku liczba uczniów w miejskich placówkach oświatowych zmniejszyła się o ponad 3 tysiące. W tym samym okresie pracę straciło 283 pedagogów. Dane pokazują, że malejąca liczba etatów to problem wieloletni, niezależny bezpośrednio od reformy – tłumaczą radni. Natomiast dyskomfort nauczyciele rzeczywiście odczują, kiedy będą musieli szukać godzin lekcyjnych w różnych szkołach.

Myślę, że to okres przejściowy, za dwa lata, do czasu wygaszenia wszystkich gimnazjów, temat powinien być już zamknięty – przekonuje radny PiS Tadeusz Bobrowski. – Jest wielu nauczycieli, którzy mają ponadwymiarowe godziny i są pedagodzy, którym brakuje godzin do pełnego etatu. Tu zadanie dla komisji edukacji, dyrektorów, wydziału edukacji i pani prezydent, żeby ten dokuczliwy dla nauczycieli problem złagodzić.

Ponadto radni poinformowali, że miasto ma problemy z pozyskiwaniem środków zewnętrznych na oświatę. W 2017 roku ratusz nie złożył żadnego wniosku o dofinansowanie z rezerwy subwencji oświatowej na remonty świetlic i doposażenia szkół. Natomiast pochwały udzielono odpowiedzialnej za edukację wiceprezydent Krystynie Danileckiej-Wojewódzkiej za sprawne wprowadzenie zmian w miejskiej oświacie.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.