K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Ratusz rozłożony

1

Urząd Miejski w Słupsku znowu miał poważne kłopoty z swoimi serwerami. Podczas weekendu nie uruchamiały się strony internetowe ratusza. Do magistratu nie dochodziły też e-maile i przelewy.

Ratuszowy system informatyczny znowu uległ poważnej awarii. Chociaż władze miasta po kwietniowej usterce serwerów zapowiadały zajęcie się problemem, to sytuacja się powtórzyła. W weekend po raz kolejny zepsuł się serwer DNS. W efekcie zawiesiły się strony WWW magistratu, a do urzędu nie docierały e-maile i przelewy. Zdaniem prezydenta Roberta Biedronia winne zaistniałych problemów są niewymieniane od wielu lat serwery. W sprzęt sieciowy nie inwestowano od dawna, dlatego teraz jedynym rozwiązaniem jest zakup nowych sprzętów.

Tak długo, jak nie będzie nowych serwerów, najlepsi nawet ludzie nie utrzymają sprzętu technicznego, który nawala – mówi prezydent – tak więc nie jest to kwestia ludzi, tylko serwerów, które nie zapewniają mocy, aby gromadzić wszystkie informacje.

Doraźnie wynajęta za 200 tysięcy złotych firma przestała już obsługiwać urząd, a wydział informatyczny pozostaje bez kierownika. Jednak według prezydenta brak specjalistów IT nie ma związku z powtarzającymi się awariami. Przeprowadzony w magistracie audyt wykazał, że za kiepską jakość obsługi sieciowej odpowiadają wysłużone urządzenia, a lekarstwem na informatyczne bolączki jest ich wymiana. Jak poinformował prezydent miasta, komputery właśnie zostały zakupione. Natomiast otwartą sprawą pozostaje nowy serwer, ten jednak pojawi się dopiero w drugim etapie modernizacji sieci IT, co – podkreśla Robert Biedroń – pozostaje w zgodzie z rekomendacją osób dokonujących audytu.

Z wnioskami prezydenta nie zgodził się radny Daniel Jursza, będący również właścicielem przedsiębiorstwa IT. Na swoim profilu facebookowym oskarża sterników miasta o bagatelizowanie problemu dotyczącego braku specjalistów w ratuszu, a tym samym proszenie się o problemy. Kilka miesięcy temu ostrzegano, że zaniechanie działań doprowadzi do następnych awarii. Jak widać, prognozy były trafne.

(opr. jwb)

DyskusjaJeden komentarz