K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Węzeł związany umową

0

Marszałek województwa pomorskiego podpisał umowę na dofinansowanie budowy węzła transportowego. Słupsk na realizację inwestycji otrzyma 34 miliony złotych.

To skok cywilizacyjny dla Słupska. Tymi słowami sternicy miasta określają budowę węzła transportowego. Według założeń projekt scali regionalny transport zbiorowy, głównie ten oparty o komunikację autobusową. Inwestycję dofinansowaniem w kwocie 34 milionów złotych wsparł marszałek województwa, co potwierdzono dziś podpisaniem umowy.

Planowana inwestycja jest uzupełnieniem realizowanej właśnie modernizacji linii kolejowej 405 Szczecinek – Słupsk – Ustka, dzięki czemu Dwumiasto dysponować będzie sprawną komunikacją publiczną, i to nie tylko w czasie sezonu turystycznego.

Chcemy też, aby Polskie Linie Kolejowe zmodernizowały nie tylko dworzec kolejowy, ale i usprawniły połączenia pomiędzy Szczecinem – przez Koszalin i Słupsk – a Trójmiastem – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego – i mam nadzieję, że nam się to uda.

Projekt inwestycyjny zakłada powstanie tunelu pod torami, umożliwiającego przejście z ulicy Kołłątaja do Banacha. Tam, gdzie obecnie znajdują się działki, wydzielone będzie przejście dla pieszych i rowerzystów. Na starych bocznicach kolejowych wybudowane zostaną parkingi i nowy dworzec autobusowy. Plany dotyczące budowy węzła transportowego nie obejmą jednak modernizacji stacji kolejowej. PKP na razie zawiesiło plany rozbiórki i modyfikacji dworca, jednak – zaznacza wiceprezydent miasta Marek Biernacki – temat najprawdopodobniej powróci jesienią. Oby więc rozmowy z właścicielem obiektu przyniosły pożądany skutek, ponieważ węzeł przesiadkowy to szansa na rozwój nie tylko dla miasta, ale i całego regionu.

Dzięki wspólnemu węzłowi komunikacyjnemu dotychczasowy dworzec PKS ma za to szansę na nowoczesne rozwiązania technologiczne, przyjazne pasażerom. Władze powiatu w miarę swoich możliwości budżetowych także będą partycypować finansowo w przedsięwzięciu.

Pierwsze plany budowy węzła transportowego pojawiły się już pod koniec lat 50. Tym razem czekać mamy krócej, bo roboty mogą rozpocząć się już w 2018 roku. Koszt inwestycji szacowany jest na 45 milionów złotych.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.