K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Spichlerz bez opóźnień

0

Bez opóźnień przebiega remont tzw. Białego Spichlerza przy ulicy Szarych Szeregów, który jest już własnością Muzeum Pomorza Środkowego i będzie wykorzystywany jako dodatkowa powierzchnia wystawiennicza i magazynowa. Dyrekcja muzeum zapowiada, że po otwarciu będzie można zobaczyć tam m.in. pełną kolekcję prac Witkacego i związanych z nim pamiątek.

Spichlerz został pozyskany dla potrzeb Muzeum Pomorza Środkowego przez Pomorski Urząd Marszałkowski poprzez zamianę obiektów. Właściciele spichlerza za jego odstąpienie otrzymali marszałkowskie nieruchomości w Trójmieście. Słupskie muzeum od dawna dusi się w zamku z powodu braku powierzchni wystawienniczych. Ogółem wystawianych jest ok. 35% wszystkich zbiorów muzealnych, reszta spoczywa w magazynach lub – wypożyczona – cieszy oczy turystów zwiedzających inne muzea. Dlatego tak ważne było pozyskanie dodatkowego obiektu, który teraz jest remontowany dla celów wystawienniczo-magazynowych.

Prace w związku z naszym projektem są bardzo zaawansowane – mówi Mariola Wrześniak, z-ca dyrektora MPŚ ds. ekonomicznych. – Wykonane zostało już około 50 procent dachu. Także wewnątrz trwają intensywne roboty – kładzione są tynki, posadzki, zakończono instalację CO i elektryczną. Na bieżąco prowadzimy też zagospodarowanie terenu, odtworzona jest część historycznego ogrodzenia.

W nowym obiekcie ma być udostępniona pełna kolekcja prac Witkacego i związanych z nim pamiątek. Do tej pory zwiedzający mogli zobaczyć w zamku tylko jej połowę. Znajdą tam również miejsce zbiory słupskie, czyli pamiątki z dawnego Słupska.

Zakończenie prac remontowych przewidziano na koniec lipca 2018 roku i jak na razie – nie ma żadnego zagrożenia tego terminu. Nowa część muzeum ma być udostępniona zwiedzającym w październiku przyszłego roku.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.