K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

W całości albo wcale

1

Komisja Europejska ostrzega – możemy stracić unijne dofinansowanie na drogę S6. Jeżeli trasa nie zostanie wybudowana w całości, istnieje realna groźba odebrania dotacji.

W lipcu władze miasta zaapelowały do Komisji Europejskiej, w sprawie zaniechania przez rząd budowy trasy S6 na odcinku Koszalin – Słupsk – Bożepole. Odpowiedź, która nadeszła z Brukseli potwierdza opinię sterników Słupska. Droga ekspresowa musi być do 2020 roku wykonana w całości, inaczej Unia może odebrać subwencję. Pismo komisarz Coriny Cretu do Ministerstwa Rozwoju nie pozostawia wątpliwości.

Robert Biedroń, prezydent Słupska, zauważa, że Komisja Europejska nie została przez polski rząd poinformowana o zamiarze zaniechania budowy odcinka S6 na Pomorzu Środkowym. Okazuje się też – co zawarte zostało w uzasadnieniu komisarz – że anulowanie ww. projektu nie może być tłumaczone niewystarczającym zaangażowaniem przygotowań technicznych. Zgodnie z informacją opublikowaną na stronie GDDKiA większość odcinków drogi S6 Koszalin Bożepole Wielkie było już w fazie przygotowywania przetargów publicznych, a to oznacza wysokie zaawansowanie projektu i gotowość do ukończenia w obecnym okresie finansowania.

Pani komisarz przypomina, że anulowanie projektu na tym etapie nie tylko zakwestionuje efektywność wydatkowania środków publicznych na wszystkie prace konstrukcyjne i przygotowawcze, przeprowadzone na drodze S6, włączając w to odwołanie budowy odcinka drogi Koszalin – Bożepole Wielkie, ale także wzbudzi wątpliwości co do samego sposobu zarządzania finansami – mówi prezydent Biedroń.

W kwietniu minister Jerzy Szmit na spotkaniu z samorządowcami tłumaczył, że na kompleksową budowę S6 środków nie ma. Dlatego też omawiany odcinek na pewno nie powstanie w najbliższych latach. Natomiast w piśmie europejska komisarz wyraźnie zapewnia o unijnym wsparciu finansowym dla projektu. W Warszawie nie chcę jednak o tym słyszeć.

Nasze – samorządowców – możliwości zostały w Polsce dość wyczerpane – ocenia prezydent Robert Biedroń. – Wielokrotnie spotykaliśmy się z ministrami, którzy jednak jednoznacznie stawiali sprawę, że ten odcinek drogi nie będzie kontynuowany z powodu braku środków czy braku gotowości, co jest przecież nieprawdą.

Włodarze mają nadzieję, że zainteresowanie Komisji Europejskiej zmobilizuje rząd polski do budowy S6 w całości, bez dzielenia inwestycji na odcinki.

(opr. jwb)

DyskusjaJeden komentarz

  1. Ludzie, przedwczoraj wyczytałem w interii, że zachodniopomorskie dostało z UE 1,3 mld zł na dofinansowanie S-6 na odcinku od Kiełpina przez Kołobrzeg do Koszalina i dalej do Sianowa wraz z wykonaniem obwodnicy Sianowa tak, że S-6 będzie drogą szybkiego ruchu od Szczecina do Sianowa (Karniszewic). Ponadto w ramach otrzymanego dofinansowania nie będą budowane dalsze odcinki S-6 od Sianowa do Słupska, lecz od Koszalina do Bobolic! W następnych etapach ma powstać dalsza droga szybkiego ruchu Bobolice – Szczecinek – Piła – Poznań. Słupszczanie jak zwykle zostali wystawieni do wiatru i nie pomogła tu pani Bieńkowska ani skargi prezydenta Biedronia w TVN ani też lament słupskich przedstawicieli narodu! Do roboty proszę się wziąć panowie radni, posłowie i senatorowie ziemi słupskiej. Pamiętajcie, że nic z niczego nie powstaje!