K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Morska algebra

0

Zespół Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku realizuje nieszablonowy projekt dydaktyczny. Nietypowymi metodami połączą edukację morską z matematyką.

Jak połączyć edukację morską i matematykę, najlepiej wiedzą uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku. Właśnie wystartowali z nowym programem, który uczy algebry w niestandardowy sposób.

Monika Szczepkowska, nauczycielka i współautorka programu przekonuje, że matematykę i morze łączy nie tylko początkowa literka. Na prawach matematycznych opiera się nawigacja. Czyli funkcje trygonometryczne, Tales i jego twierdzenie mają ogromne znaczenie ze wszystkim, co jest związane z wytyczaniem kursu statku, mierzeniem odległości i innymi kwestiami morskimi – mówi nauczycielka.

Pomysłodawcy projektu chcą uwodnić, że matematyka nie jest ani wyjątkowo skomplikowana, ani nudna. Uczyć się jej można różnymi metodami, nie tylko poprzez rozwiązywanie równań w zeszycie. Pomóc w zgłębianiu wiedzy mają oryginalne zadania, np. zważenie portu w Ustce. Nauczycielka Beata Kloskowska wyjaśnia, że chodzi o możliwości przeładunkowe portu.

Widzimy taką lukę w Słupsku i Ustce. Powstają dookoła – w Darłowie, Jarosławcu i mniejszych miejscowościach nadmorskich – mariny, porty przeładunkowe, więc my chcemy zważyć, jaka byłaby możliwość naszego portu przeładunkowego w Ustce. Mamy nadzieję, że w przyszłości mógłby powstać – dodaje Beata Kloskowska, druga współautorka programu.

W ramach programu „A może nad morze” sami uczniowie wcielą się w rolę wykładowców. Swoją wiedzę o potędze wody i liczb przekażą młodszym kolegom ze szkół gimnazjalnych. Natomiast we współpracy z Centrum Marynarki Wojennej młodzież nauczy się wytyczać kurs statków. Projekt promujący królową nauk sfinansowany został przez fundację mBanku. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.