K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Rolnicze święto

0

Tegoroczne XVII Dożynki Powiatowe odbyły się w miejscowości Charbrowo. Nieodłącznym elementem rolniczego święta stał się wybór najładniejszego wieńca dożynkowego. Jurorzy oceniali pięć z prezentowanych rękodzieł. Pierwsze miejsce przypadło sołectwu Wicko.

Dożynki, czyli święto plonów połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych, ze względu na niesprzyjającą pogodę były w tym roku mniej radosne.

Zaczynaliśmy od zimnej i mokrej wiosny, no i teraz wyniki takie są – mówi Danuta Skibińska, rolniczka z Wojciechowa (powiat lęborski). – Zboże mokre, ziemniaków nie możemy wykopać, bo woda zalała… No i bardzo ciężko! A propos, masło! Jesteśmy hodowcami krów mlecznych. Dostajemy za litr mleka w klasie ekstra 1,17 złotego. Ze wszystkimi dodatkami! A masło kosztuje 10 złotych. Czegoś my nie rozumiemy. Skąd ta cena? Sprzedajemy bydło i kilogram wołowiny kosztuje 7,50 z VAT-em. W sklepie kilogram wołowiny to 32 złote. Nie wiemy, kto i kogo tutaj oszukuje, bo na pewno nie my, rolnicy! Broń boże!

Pomimo problemów, rolnicy wraz z przedstawicielami władz samorządowych z powiatu lęborskiego oraz licznie przybyłymi gośćmi uczestniczyli w tradycyjnej uroczystości dożynkowej. Obchody powiatowe zorganizowano w minioną niedzielę, 17 września, w Charbrowie w gminie Wicko.

Po oficjalnym otwarciu dożynek podzielono się chlebem. Starosta Teresa Ossowska-Szara podkreślała magie tych obchodów. Po raz pierwszy na dożynkach władze samorządowe powiatu są w komplecie. – Są burmistrzowie i wszyscy wójtowie, a ja jako gospodarz bardzo się z tego cieszę – powiedziała starosta.

Dariusz Waleśkiewicz, wójt gminy Wicko zwrócił uwagę na to, że nie są to dożynki tak wesołe, jak poprzednie. Ze względu na aurę, jaka panowała. Był to bardzo ciężki rok dla pomorskiego rolnictwa. Wichury niszczyły uprawy, pasieki, ucierpiały hodowle zwierząt. – Spotykamy się dzisiaj bardziej w nastroju refleksji niż zabawy. My, jako samorządowcy, też musimy pomyśleć, zastanowić się, jak możemy sprawniej działać w takich sytuacjach. Jeśli chodzi o gminę Wicko, wichura nas oszczędziła i u nas strat materialnych dużych nie było – dodał wójt.

Podczas święta plonów rozstrzygnięto konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Pierwsze miejsce zdobyło sołectwo Wicko. Dwa pozostałe miejsca zajęły sołectwa z gminy Cewice – druga była Karwica, a trzecia Łebunia. Powiat lęborski nagrodził finansowo wszystkich uczestników konkursu, również i tych wyróżnionych, którymi były sołectwa Krępa Kaszubska i Garczegorze.

Jestem rolniczką, ale przekazałam już gospodarstwo synowi – mówi Janina Czuba, sołtys sołectwa Wicko. – Prowadziłam gospodarstwo przeszło 40 lat, a sołtysuję 39 lat. Mieszkańców mam bardzo miłych, serdecznych i lubię, kocham ich.

Dożynki zakończyły się koncertem zespołu Bayer Full, znanego z takich przebojów jak „Blondyneczka” czy „Wszyscy Polacy”. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.