K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Bezpłatna spirometria

0

W ostatnim tygodniu września w ramach obchodów Dni Spirometrii 2017 pacjenci z powiatu lęborskiego będą mieli możliwość wykonania bezpłatnego badania. Zainteresowanych obowiązuje wcześniejsza rejestracja w przyszpitalnej poradni lekarzy rodzinnych.

Hasło przewodnie Dni Spirometrii 2017 brzmi: „Oddychaj czystym powietrzem”. Ogólnopolska akcja, odbywająca się w ramach europejskiej kampanii, koordynowana jest w naszym kraju przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POCHP. Działania polegające na wykonaniu bezpłatnego badania spirometrycznego będą prowadzone również w Lęborku w ostatnim tygodniu września, od wtorku do czwartku. O szczegółach, godzinach przyjęć i rejestracji można dowiedzieć się na stronie internetowej SPS ZOZ w Lęborku.

Spirometria jest bezbolesna, nie wymaga specjalnych przygotowań i trwa kilka tylko minut. W badaniu chcemy wychwycić pacjentów, którzy chorują na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, szczególnie tych, którzy palą papierosy, zgłaszają jakąś duszność, przewlekły kaszel, odkrztuszanie wydzieliny. To badanie z dużym stopniem prawdopodobieństwa przybliża rozpoznanie choroby – mówi Artur Szymański, lekarz, specjalista medycyny rodzinnej.

Nikotynizm powoduje zmiany w płucach, w początkowych stadiach często nieuchwytne, możliwe jednak do wyłapania właśnie w badaniu spirometrycznym – podkreśla lekarz Artur Szymański. Do placówki mogą zgłaszać się zarówno lęborczanie, jak i mieszkańcy okolic miasta. Zapisu na spirometrię można dokonywać osobiście w rejestracji poradni lekarzy rodzinnych przy lęborskim szpitalu lub telefonicznie pod numerem: 59 863 53 48.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.