K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Koniec rekrutacji

0

Akademia Pomorska zakończyła już na większości kierunków rekrutację na nowy rok. Największą popularnością jak zawsze cieszyły się specjalności medyczne.

W tym Akademia Pomorska prowadziła rekrutację na 27 kierunkach i ponad 100 różnych specjalnościach. Z ogromnym zainteresowaniem spotkała się anglistyka oraz niedawno otwarta kosmetologia. Nie mniejszą popularnością cieszyły się zarządzanie i pielęgniarstwo. O wiele gorzej wypadły kierunki humanistyczne, na które wydłużono nawet termin składania dokumentów. Wciąż można starać się o przyjęcie na historię i kilka filologii – polską, rosyjską, germańską. Na studia drugiego stopnia, na wszystkie specjalności historyczne, zgłosiły się w tym roku tylko dwie osoby. Zdecydowanie widać, że w ostatnich latach zmieniła się tendencja przy wybieraniu kierunków kształcenia. Jeszcze nie tak dawno oblegane wydziały humanistyczne dziś zwykle świecą pustkami.

Pamiętam lata, kiedy pedagogika cieszyła się takim zainteresowaniem, że mieliśmy odrębne sale na zbieranie dokumentów, bo było po 100 osób na daną specjalność. Obecnie na całą pedagogikę, na wszystkie specjalności przyjmujemy po 20-30 kandydatów. Uczelnia prawie przez 40 lat żyła z pedagogiki, a obecnie punkt zainteresowania przenosi się na kierunki praktyczne, kierunki inżynierskie. Nigdy na uczelni nie było kosmetologii, a teraz okazuje się, że zainteresowanie tą dyscypliną jest tak duże, że nawet na studiach niestacjonarnych jest wielu chętnych – mówi Danuta Gierczyńska, prorektor ds. kształcenia i studentów AP.

Słupska uczelnia w nowym roku akademickim zamierza przyjąć na studia około 1.200 osób. Prawdopodobnie uruchomiony zostanie także drugi stopień studiów pielęgniarskich. W tej sprawie akademia nadal czeka jednak na decyzję ministerstwa.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.