K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Zryw z Lodołamaczem

0

Integracyjny Klub Sportowy Zryw Słupsk w kategorii „Instytucja” został zwycięzcą konkursu regionalnego Lodołamacze 2017, którego organizatorem jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Jest to już dwunasta edycja tego konkursu.

Słupski oddział Polskiego Związku Niewidomych, na bazie którego powstał Integracyjny Klub Sportowy Zryw Słupsk, działa prawie 60 lat. Od 2006 roku corocznie organizowany jest konkurs Lodołamacze dla pracodawców wrażliwych społecznie.

My startowaliśmy w kategorii „Instytucja”, ale były też inne, jak chociażby „Zakłady pracy chronionej” czy „Otwarty rynek pracy” – mówi Mirosław Mirynowski, prezes IKS Zryw Słupsk. – Po raz pierwszy była też kategoria „Dziennikarz”, czyli dla dziennikarzy podejmujących tematykę niepełnosprawności i współpracujących z osobami niepełnosprawnymi. W sumie było sześć kategorii, a w naszej mogły rywalizować instytucje, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe, instytucje i urzędy samorządowe. Długo by jeszcze wymieniać. Tym bardziej cieszy nas ten sukces.

Istotą konkursu jest przełamanie stereotypów związanych z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. Nie stało nic na przeszkodzie, by do konkursu przystąpił Integracyjny Klub Sportowy Zryw Słupsk, którym kieruje osoba niepełnosprawna zatrudniająca osoby niewidome i słabowidzące. Mirosław Mirynowski podkreśla, że po raz pierwszy klub wziął udział w konkursie. Wcześniej z różnych względów nie przystępował do niego. Prezes przyznaje, że nie spodziewał się takiego sukcesu. Tym bardziej, że w tym roku było zdecydowanie trudniej wygrać etap regionalny, ponieważ do regionu zaliczane były aż cztery województwa – kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie i pomorskie. Od tego roku wprowadzono nowe zasady konkursu. Po raz pierwszy obejmował on wymienione województwa jako jeden region. Podniosło to w dużym stopniu prestiż zakwalifikowanych uczestników laureatów – pracodawców ubiegających się o zdobycie prestiżowej statuetki Lodołamacza. Prezes Mirosław Mirynowski podkreśla wysoko ocenione przez jurorów stuprocentowe zatrudnienie w klubie osób niepełnosprawnych – jako jedynych wśród uczestników – oraz sukcesy sportowe. W przypadku Słupska osiem osób niewidomych i słabowidzących zatrudnionych w Integracyjnym Klubie Sportowym potrafi łączyć sukcesy ekonomiczne i sportowe ze społeczną odpowiedzialnością, wykonując pracę polegającą przede wszystkim na obsłudze projektów klubowych – począwszy od imprez ogólnopolskich, a skończywszy na rekreacyjnych. Realizowane są one zarówno ze środków miejskich, jak i dotacji marszałkowskich, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych czy Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Jest obowiązków bardzo dużo i jest czym dzielić pracowników – zapewnia prezes Mirynowski. – Oprócz tego prowadzimy grupę samopomocy technologicznej, do której mogą należeć także osoby z miasta, uczyć się nowych technologii komputerowych. Również pod kątem osób niewidomych i słabowidzących. Mamy zawodników i pracowników, którzy dobrze się na tym znają. A korzystają i osoby zdrowe, które powinny mieć wiedzę większą, ale uczą się jednak od nas.

Wszyscy regionalni zwycięzcy zostali zaproszeni na 27 września 2017 do Warszawy. Pod patronatem Pierwszej Damy Rzeczpospolitej na Zamku Królewskim odbędzie się rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu Lodołamacze 2017. Życzymy słupskiej organizacji sukcesu także na skalę ogólnopolską. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.