K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Dzień bez samochodu

0

Podczas „Europejskiego Dnia Bez Samochodu” na terenie Lęborka zorganizowano rajd pieszy i rowerowy wcześniej wytyczonym szlakiem. W ekologicznym przedsięwzięciu wzięły udział osoby w różnym wieku.

W wielu miastach organizowane są akcje zachęcające mieszkańców do korzystania z ekologicznych środków podróżowania. W Lęborku – ramach Europejskiego Dnia Bez Samochodu – wyruszył rajd pieszy i rowerowy. Do udziału w wydarzeniu zachęcali mieszkańców miasta i okolic przedstawiciele Lokalnej Organizacji Turystycznej. Dyrektor LOT, Jan Kiśluk uważa, że samochód nie zawsze jest konieczny a korzystanie z roweru czy własnych nóg na pewno służy zdrowiu. I chociaż w tym dniu pogoda nie dopisywała, pojawiła się spora grupa chętnych, by przesiadke z auta na rower zamanifestować.

Marek Bibliw, prezes klubu kolarskiego Lew Lębork, zachęca wszystkich do aktywności fizycznej nie tyle jako szef klubu sportowego, ale przede wszystkim nauczyciel wychowania fizycznego. Wraz z grupą z Rolniczaka bierze czynny udział w Dniu bez Samochodu każdego roku.

Grupa piesza pod przewodnictwem Tadeusza Krawczyka wyruszyła rano z placu Pokoju na wycieczkę nad jezioro Lubowidz. Natomiast kilkudziesięciu rowerzystów pod opieką Adama Matuszka przemierzyło około 26-kilometrową trasę.

Adam Matuszek, prezes stowarzyszenia rowerowego „Lew Lębork” uważa, że region lęborski wyjątkowo nadaje się do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Jest wiele pięknych tras. Zaprasza również na rajd rowerowy „Zakończenie lata”. Odbędzie się on w sobotę, 30 września, a start nastąpi o godz. 10 a ulicy Krzywoustego. Przewidziane są różne atrakcje, z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek włącznie. Po więcej informacji prezes odsyła do facebookowego profilu stowarzyszenia.

Finał dzisiejszego rajdu odbył się na przystani żeglarskiej w Lubowidzu przy ognisku i pieczonej kiełbasce. Jak widać, istnieje wiele możliwości sprawnego przemieszczania się, choćby poprzez jazdę na rowerze lub chodzenie pieszo. Tego typu podejście wpływa korzystnie na środowisko i kondycję fizyczną, a o to właśnie chodzi w Europejskim Dniu Bez Samochodu. (opr. hrk)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.