K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Futbol bez wieku i granic

0

Na obiekcie sportowym Centrum Usług Wspólnych w Kobylnicy odbyła się V Edycja Rajdu Rowerowego po gminie Kobylnica pod hasłem „Na grzyby” oraz sztandarowa impreza futbolowa V Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Oldbojów oraz Superjuniorów.

Stadion piłkarski w Kobylnicy nie widział jeszcze tak dużej imprezy. Wójt Leszek Kuliński wierzy, że jest to dobry początek organizowania takich imprez dla mieszkańców gminy kobylnickiej, gmin sąsiednich i gmin z innych krajów.

Należy dodać, że to Słupsk, jako miasto partnerskie Grodna i Wilna, włączało się w organizację turnieju, jaki jeszcze w ubiegłym roku rozgrywany był na stadionie 650-lecia.

Ze smutkiem muszę przyznać, że władze samorządowe Słupska nie były zainteresowane kontynuacją tego, co zbudowaliśmy wcześniej – mówi Józef Konecki, organizator turnieju. – Między innymi na bazie współpracy z miastami partnerskimi. W Słupsku, od kiedy zmieniły się władze, nie ma klimatu dla sportu. Dlatego wszystkie imprezy sportowe ze Słupska uciekają. Z ubolewaniem to powtarzam. Już 13 kwietnia złożyłem prezydentowi pismo o patronat honorowy nad turniejem. Niestety, do dnia dzisiejszego nie otrzymałem odpowiedzi. Odpisali mi wicewojewoda, starosta Kołodziejski, wójt Kuliński i marszałek Struk. Ludzie z zewnątrz! Szanowni Państwo! Słupsk ma to wy… Nie skończę tego!

Jako pierwsi rywalizację rozpoczęli cykliści, których blisko dwustu wyruszyło na trasę po gminie Kobylnica w poszukiwaniu najszlachetniejszego i największego grzyba. Na zwycięzcę tej konkurencji czekał trekkingowy rower. Kolejne zmagania sportowe rozpoczęły się na trzech boiskach piłkarskich, na których było dużo emocji, dobrej piłki i kilka ekip międzynarodowych. Nie zabrakło też najmłodszych przedszkolaków – superjuniorów. Wójt Kuliński cieszył się, że kulturę sportową, piłkarską jest okazja zaszczepić nawet pięcio, sześcio i siedmiolatkom.

Wśród drużyn oldbojów do rywalizacji o piękne puchary przystąpiło jedenaście drużyn, w tym trzy zagraniczne – Oldboje Saligorsk Mińsk, Oldboje Baltiki z Kaliningradu oraz ubiegłoroczny zwycięzca, zespół Grodna wzmocniony zawodnikami Niemna. Z ekip regionalnych byli tak dobrzy znajomi jak Team Adamski Słupsk, Oldboys Ustka, Almir Team Słupsk, Gryf Sicienko Bydgoszcz, No Name Słupsk, Team Kobylnica, Oldboje Przemęt i gospodarz, FK Oldboje Słupsk.

W turnieju „ szukamy talentów” rywalizacja toczyła się w trzech kategoriach: przedszkolaki, superjunior z roczników 2009/2010 i 2007/2008. Największe emocje i dużo radości dostarczyły mecze przedszkolaków, w których rywalizowały drużyny Słonecznego Przedszkola z Kobylnicy, Przedszkola z Sycewic i Przedszkola Miejskiego „Niezapominajka” ze Słupska. Antoś i Janek z „Niezapominajki” nie mogli się doczekać chwili, w której wybiegną na boisko. Z duma prezentowali swoje reprezentacyjne koszulki.

W rywalizacji przedszkolaków, przy ogromnym dopingu rodziców i Cheerleaderek „Niezapominajki”, strzelono łącznie aż 18 bramek. Ostatecznie pierwsze miejsce w turnieju zajęło Przedszkole z Sycewic, drugie „Maluchy” z Niezapominajki, a trzecie Słoneczniki z Kobylnicy. Wszyscy zawodnicy tej kategorii otrzymali medale, a drużyny piękne puchary.

Rozgrywki superjuniorów, w których rywalizowały zespoły: Sparta Sycewice, Byki Słupsk, Victoria Słupsk, Orlik Kończewo, Gryf Słupsk i Słupia Kobylnica pokazały, że młodzi adepci piłki nożnej potrafią grać w piłkę. W szesnastu meczach trwających dwa razy po pięć minut strzelono blisko 60 bramek. Dodatkową atrakcją tych spotkań była gra na dużym boisku. W kategorii roczników 2009/2010 finał rozegrał się pomiędzy drużyną Byki I Słupsk a Spartą Sycewice. Mecz zakończył się bezbramkowo. O zwycięstwie zadecydowały rzuty karne. Celniej strzelali piłkarze Byków i to oni zostali triumfatorami tego rocznika. Miejsce trzecie zajęła Słupia Kobylnica.

W kategorii roczników 2007/2008 rywalizowały ze sobą wyłącznie regionalne szkółki piłkarskie Victorii Słupsk, Sparty Sycewice i Byków Słupsk. Podopieczni Ryszarda Hendryka nie dali szans pozostałym drużynom wygrywając wszystkie mecze.

Nie mniejsze emocje towarzyszyły rozgrywkom drużyn oldbojów, którzy przez dwa dni rywalizowali w dwóch grupach. Mecze były zacięte i wyrównane, każda strata punktu mogła eliminować drużynę z walki o zwycięstwo w turnieju. Tylu strat punktowych nie spodziewali się obrońcy tytułu z roku ubiegłego, piłkarze Grodna. Za to zespoły polskie w tym roku brylowały. Do półfinałów awansowały Gryf Sicienko Bydgoszcz, Almir Słupsk, Oldboys Ustka i Team Kobylnica.

W pierwszym półfinale Team Kobylnica przegrał z Gryfem Sicienko po rzutach karnych 3:4, a w regulaminowym czasie było 1:1.W drugim półfinale Ustka wygrała 2:0 z Almirem. Tak, więc był finał ustecko – bydgoski, który dał zwycięstwo drużynie Oldboys Ustka dopiero po rzutach karnych wygranych 3:2.W meczu o trzecie miejsce Team Kobylnica pokonał 2:0 Almir Słupsk. Zespoły zagraniczne uplasowały się poza pierwszą piątką. Wszystko wskazuje na to, że ten międzynarodowy turniej na stałe znajdzie miejsce w kalendarzu imprez sportowych gminy Kobylnica. Potwierdza to Leszek Kuliński, który poczynił już pierwsze ustalenia z prezesem Koneckim. Założeniem jest, aby w turnieju piłkarskim uczestniczyli nie tylko przedstawiciele miast partnerskich Słupska, ale i Kobylnicy, która ma rozległe kontakty z gminami w Czechach, Słowacji czy na Węgrzech.

Warto podkreślić, że zawodnicy byli zachwyceni zdobytymi pucharami, atmosferą oraz przyjęciem przez gospodarzy. Ekipom przyjezdnym zaoferowano zwiedzanie Słupska i Ustki. Wszystko to dzięki finansowemu wsparciu przez sponsorów, a także samorządów województwa pomorskiego, powiatu słupskiego i gminy Kobylnica. (opr. hrk)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.