K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Powrót Gracji

0

W Ustce ponownie odsłonięto Trzy Gracje, rzeźbę dłuta Jana Konarskiego, zmarłego przed dziesięcioma laty wybitnego słupskiego rzeźbiarza. Po renowacji stanęła ona na skwerze naprzeciwko Domu Kultury.

Jan Konarski, nieżyjący od dziesięciu lat znakomity rzeźbiarz i rodowity słupszczanin, był autorem wielu kompozycji przestrzennych. Do jego najbardziej znanych dzieł należą zrekonstruowany pomnik Józefa Piłsudskiego, stojący przed warszawskim Belwederem, a w Słupsku popiersia Bolesława Krzywoustego i Janusza Korczaka oraz pomnik ks. Jerzego Popiełuszki. W latach osiemdziesiątych zeszłego wieku w Ustce stanęła fontanna jego autorstwa. Towarzyszyła jej rzeźba Trzy Gracje. Niestety, podczas rewitalizacji tej części miasta fontanna została całkowicie zniszczona, a Gracje wylądowały pod płotem usteckiego Domu Kultury i wydawały się być zapomniane.

Do tego roku. Dzięki staraniom działacza kultury Leszka Krefta z okazji dziesiątej rocznicy śmierci Jana Konarskiego, ustecki samorząd zdecydował o renowacji Trzech Gracji i postawieniu ich na skwerze naprzeciwko Domu Kultury. W uroczystości ponownego odsłonięcia tej kompozycji przestrzennej uczestniczyli przedstawiciele samorządów Dwumiasta i środowiska artystów plastyków. Obok rzeźb umieszczono także tablicę informacyjną o ich autorze i jego dokonaniach.

(rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.