K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Zielone biblioteki

0

Urząd Miasta w Słupsku z partnerami kontynuuje program powstawania Zielonych Punktów. Kolejne miejsce edukacji ekologicznej otworzono w filii nr 8 biblioteki miejskiej.

Zielone Punkty to miejsca, w których mieszkańcy mogą się dowiedzieć, jak korzystać z ekologicznych technologii, aby płacić mniejsze rachunki. Wcześniej w ramach tego projektu miasto rozdało słupszczanom 5 tysięcy ledowych żarówek. Dzięki nim koszty za energię elektryczną udało się zmniejszyć o 20 procent. Dziś, dzięki wsparciu IKEA, w filii nr 8 biblioteki otworzono kolejny taki punkt.

To drugi etap współpracy ze szwedzkim partnerem – zaznacza Beata Maciejewska, pełnomocnik prezydenta ds. zielonej energii. – Pierwszy Zielony Punkt powstał wiosną tego roku w filii nr 11 MBP przy ulicy Hubalczyków. Miejsca te powinny spełniać zadanie integracji mieszkańców. Powinny być ładne, przyjazne, estetyczne, a jednocześnie całe ich wyposażenie i sprzęt także wiązać się muszą ze zrównoważonym rozwojem, która jest podstawą współpracy z IKEA – dodaje przedstawicielka ratusza.

Zintegrowaną edukację ekologiczną w Zielonych Punktach prowadzić będą także wszystkie spółki miejskie. Na zrównoważony rozwój pozyskano 12 tysięcy złotych z Fundacji Heinricha Bölla. Natomiast Urząd Miasta w Słupsku przekazał na ten cel 13 tysięcy złotych. Głównie na dodatki dla koordynatorek projektu oraz materiały informacyjne. W opinii Danuty Sroki, dyrektorki MBP, wiele bibliotek publicznych na świecie prowadzi swoje działania w kierunku współpracy z biznesem, który finansuje kulturę. – Finansuje w dobrym kontekście – dodaje szefowa słupskiej książnicy. Między innymi wymienia niemieckie biblioteki, Staatsbibliotheki, które mają być miejscami zielonymi. – Miejscami, gdzie przemyca się różne elementy edukacji, czy to edukacji historycznej, ekologicznej, czy literackiej. Literatura jest podstawą każdej biblioteki publicznej, niemniej integracja, zaangażowanie społeczne, zaangażowanie biznesu – to jest właśnie zrównoważone działanie, o które nam w tym mieście chodzi – mówi Danuta Sroka.

W najbliższych miesiącach Zielone Punkty zajmą się tematem energii odnawialnej. W szkołach zaplanowano już cykl warsztatów o nowoczesnych technologiach sprzyjających środowisku.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.