K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Archeolodzy w Czarnówku

0

We wrześniu rozpoczęto kolejny sezon badań archeologicznych na wielokulturowym cmentarzysku w Czarnówku. Po raz pierwszy analizowana będzie problematyka ponownego otwierania grobów kultury wielbarskiej. Celem naukowców jest ustalenie motywów, które powodowały społecznościami naruszającymi miejsca pochówków.

Prace terenowe w Czarnówku w powiecie lęborskim koncentrują się w północno-zachodniej strefie nekropolii, w której zasięg występowania pochówków nie był dokładnie ustalony.

Okazało się, że nekropola nie ma takiego kształtu, jak zakładaliśmy i groby mocno wychodzą w strefie północno-zachodniej – mówi archeolog Agnieszka Krzysiak. – W związku z tym udostępniono nam tereny prywatnych działek. Odkopaliśmy już na ośmiu arach ponad 66 obiektów, z czego większość to pochówki ludności kultury wielbarskiej. Nie jest to nasz ostatni sezon, bo zaskoczyło nas Czarnówko jak każdego roku i będziemy starali się tu wrócić.

Jest to nasz dziewiąty sezon badań prowadzonych przez Muzeum w Lęborku – dodaje archeolog Maciej Marczewski. – Jeżeli chodzi o tegoroczne znaleziska, to na razie nie ma aż takich hitów, jak w latach ubiegłych. Mamy jednak dwie pary ostróg, które są stosunkowo rzadkim znaleziskiem. Znaleźliśmy też piękną kolię paciorków bursztynowych. Mamy też wiele przedmiotów charakterystycznych dla kultury wielbarskiej, czyli zapinek, klamerkę esowatą i elementy pasa, takie jak sprzączki, okucia końca i różne nakładki.

Badania prowadzone są we współpracy z dr Kaliną Skórą z Państwowej Akademii Nauk w Łodzi, która w trakcie prac wykopaliskowych realizuje grant badawczy Narodowego Centrum Nauki.

Na tym cmentarzysku w części, którą kopiemy, w tym roku, ale i w poprzednich latach ujawniane są tak zwane wkopy rabunkowe – wyjaśnia naukowiec. – Nasz problem badawczy polega na tym, żeby ustalić, w jakim celu były one prowadzone do jam grobowych. Tutaj ścierają się dwie koncepcje. Z jednej strony uważa się, że celem było pozyskanie cennych przedmiotów ze złota, srebra i brązu, a druga koncepcja kieruje się raczej ku poglądowi, że te wkopy prowadzone były z powodów rytualnych. Czyli związane to było z zabiegami pogrzebowymi, a w zasadzie popogrzebowymi.

Zakończenie tegorocznego sezonu badań archeologicznych na wielokulturowym cmentarzysku w Czarnówku ma nastąpić pod koniec października. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.