K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Szansa na bezpieczne przejście

0

Wrócił temat budowy bezpiecznego przejścia dla pieszych na ulicy Armii Krajowej w pobliżu przychodni lekarskiej oraz osiedli mieszkaniowych. Sprawa była rozpatrywana już kilka lat temu, jednak bezskutecznie. Obecnie inwestycja została zgłoszona do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego na 2018 rok.

Wystarczy obserwować odcinek ulicy Armii Krajowej w Lęborku tylko przez chwilę, aby zauważyć przechodzących tłumnie, na dodatek w niedozwolonym miejscu, pieszych. Lęborczanie idący od strony centrum miasta chcąc dostać się do przychodni lekarskiej, apteki, sklepu wielkopowierzchniowego właśnie w ten sposób skracają sobie drogę. Problem w tym, że nie jest to bezpieczne.

Miejsce jest szczególne, dlatego że w tym miejscu przechodzić nie można, ale potrzeba sprawia, że około tysiąca osób przechodzi łamiąc przepisy – mówi Włodzimierz Klata, miejski radny a zarazem wnioskodawca. – Spróbujmy to więc jakoś ucywilizować. Może nie, żeby na całej długości ludzie przechodzili, ale spróbujmy to skanalizować. Komu jest za daleko do przejścia przy piekarni, niech ma tutaj przejście. Szczególnie, że przechodzą tędy do lekarzy, apteki ludzie starsi, matki z dziećmi… Jest tutaj bardzo niebezpiecznie, więc trzeba i samochody odpowiednio ostrzec, że zbliżają się do przejścia, i pieszym dać szansę na dwuetapowe przejście z azylem.

Potrzeba budowy bezpiecznego przejścia na odcinku Armii Krajowej była zgłaszana już klika lat temu. Włodzimierz Klata przypomina sobie, że 6-7 lat temu 8-letnia dziewczynka napisała do burmistrza i rady o tym problemie. Na odcinku od piekarni po przychodnię. Potem trzykrotnie zgłaszano bo budżetu obywatelskiego wnioski dotyczące poprawy bezpieczeństwa na tym odcinku. Miasto w 2012 roku opracowało koncepcję dwuetapowego przejścia dla pieszych i do niej radny chce nawiązać w swoim projekcie.

Na ten cel potrzebne będzie około czterdziestu tysięcy złotych. Obecnie jest szansa na wdrożenie pomysłu w życie. Na inwestycyjne zadanie można oddać głos w ramach budżetu obywatelskiego na 2018 rok. Radny Klata przypomina, że zadanie będzie dotyczyło dwuetapowego przejścia przez ul. Armii Krajowej.

Oprócz budowy przejścia dla pieszych, zgłoszone i dopuszczone do głosowania, zostały jeszcze dwadzieścia trzy równie ciekawe projekty. Głosowanie będzie odbywało się w dniach od 1 do 14 października. (rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.