K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Nocna opieka w szpitalu

0

Od pierwszego października za nocną i świąteczną opiekę zdrowotną odpowiada Wojewódzki Szpital Specjalistyczny. Zmiany wprowadzone są w związku z uruchomieniem sieci szpitali. W Słupsku pojawi się też lekarz koroner.

W Słupsku zmieniają się placówki odpowiedzialne za świadczenie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Od początku miesiąca tę funkcję przejmują niepubliczne zakłady zdrowia w Słupku i Kobylnicy oraz wojewódzki szpital. W godzinach od 18 do 8 w dni powszednie z opieki lekarskiej pacjenci mogą korzystać w przychodni przy ulicy Kołłątaja, w Niepublicznym Zakładzie opieki Zdrowotnej w Kobylnicy, a także w szpitalu przy ulicy Hubalczyków w Słupsku, gdzie lekarz będzie przyjmował pacjentów na parterze w gabinecie jednej z poradni specjalistycznych.

Z utrudnieniami będą musieli liczyć się mieszkańcy Ustki, gdzie w dni powszednie nie będzie działać nocna opieka zdrowotna. Tę będą mieli zapewnioną tylko w weekendy i święta.

Dodatkowo w Słupsku powołano zupełnie nowe stanowisko – koronera. Od 1 października wdrożona została nowa usługa dla mieszkańców, związana ze stwierdzeniem i określeniem przyczyny zgonu oraz wystawieniem niezbędnego dokumentu. Świadczy ją lekarz wyłoniony w drodze konkursu, powołany przez prezydenta miasta.

Zgłoszenia dotyczące śmierci mieszkańca i potrzeby przybycia koronera na miejsce, w którym znajdują się zwłoki, należy zgłaszać jednemu z trzech podmiotów: policji słupskiej, straży miejskiej lub Centrum Zarządzania Kryzysowego. Jak informuje Małgorzata Jarystow z Urzędu Miejskiego w Słupsku, lekarz – wyłącznie po otrzymaniu zgłoszenia od ww. służb – niezwłocznie, co w praktyce oznacza do dwóch godzin, stawi się w określonym miejscu w celu stwierdzenia zgonu i wystawienia odpowiedniej karty.

Usługa będzie realizowana dla osób objętych świadczeniami lekarza podstawowej opieki zdrowotnej od godziny 18 do 8 rano w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy, niedziele i święta.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.