K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Autobus na żądanie

0

Zarząd Infrastruktury Miejskiej zmienia zasady funkcjonowania przystanków autobusowych. Aby przyśpieszyć miejską komunikację wprowadzono 26 przystanków na żądanie.

Przystanki na żądanie to nowy pomysł Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku na podniesienie efektywności miejskiego transportu. Wprowadzone rozwiązanie ma przyspieszyć komunikację i tym samym przełożyć się na jej sprawność. Spośród przystanków, które tylko częściowo wykorzystywane były w ciągu dnia przez odbiorców usług zbiorowego transportu w Słupsku, wybrano 26. Ich status w toku badań marketingowych określony został jako przystanki na żądanie. Po zmianach pasażerowie zaoszczędzą czas podróży, ponieważ kierowca nie będzie już przystawał w miejscach, które przez podróżujących nie będą wskazywane do zatrzymania. Jeśli jadący autobusem nie nacisną przycisku „na żądanie” lub gestu ręką nie wykonają stojący na przystanku, kurs odbywać się będzie z pominięciem takiego postoju.

Autobusowe postoje na żądanie zostały oznakowane specjalnymi tabliczkami. Umieszczono na nich podstawowe zasady korzystania z tej formy komunikacji. Na razie takie przystanki ulokowano jedynie na obrzeżach miasta, ale zarząd nie wyklucza sprawdzenia podobnego rozwiązania w centrum Słupska. Pasażerom ułatwić życie ma też inne usprawnienie. Od niedawna na autobusowych wyświetlaczach pojawia się dokładna informacja o czasie, który pozostał do jego odjazdu.

Dzięki zmianie oprogramowania komputerów udało nam się wdrożyć rozwiązanie, dzięki któremu wszystkie tablice informacji pasażerskiej znajdujące się na zewnątrz pojazdu wyświetlają od razu godzinę odjazdu danego autobusu z pętli, na której odbywa właśnie swój postój. Tak więc wszyscy pasażerowie dochodzący do przystanku, a także sam kierowca mają tę informację na wyświetlaczach konkretnego pojazdu – z przodu, z boku i z tyłu – mówi Marcin Grzybiński z Zarządu Infrastruktury Miejskiej.

Na 210 przystanków autobusowych znajdujących się na terenie Słupska około 50 jest na żądanie. Jeżeli pomysł się przyjmie, będzie ich więcej.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.