K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Ziemniaczane żniwa

0

Po raz 14. w powiecie słupskim odbyły się pokopki, czyli święto ziemniaka. Impreza, która podsumowuje zbiory ziemniaków na naszym terenie, miała miejsce w niedzielę w Karżniczce, w gminie Damnica.

Już w czasach wczesnego PRL-u, czyli gospodarki sterowanej centralnie, Pomorze Środkowe wyznaczono na zagłębie ziemniaczane. Olbrzymie areały obsadzano wtedy różnymi odmianami ziemniaków – z niemiecka kartoflami. Trzeba przyznać, że nie najwyższej klasy pomorska ziemia dobrze przyjmuje to peruwiańskie warzywo, które do Europy trafiło w XVI wieku. Od Peru właśnie wywodzi się jego wielkopolska nazwa: pyry.

W minioną niedzielę do Karżniczki przybyły tłumy. Na prowizorycznym parkingu trudno było znaleźć miejsce. Jak zwykle bywa na tego typu imprezach, oprócz bogatego programu artystycznego widzowie mogli przebierać w równie bogatej ofercie handlowej – od artykułów rolnych poprzez wyroby własne – w tym także kół gospodyń wiejskich z powiatu słupskiego – po biżuterię, chemię i ubrania.

Gwiazdami imprezy byli znakomici polscy aktorzy – Cezary Żak, znany przede wszystkim jako wójt i ksiądz z serialu „Ranczo”, oraz Michał Zieliński, który fenomenalnie naśladuje byłego premiera Donalda Tuska.

Impreza miała swojski charakter. Występowały zespoły ludowe z powiatu słupskiego, było ognisko, piwo z nalewaka, był grill, częstowano grochówką. Mimo bardzo dynamicznej – jak mówią meteorolodzy – pogody, która mieszała słońce z deszczem, pokopki były bardzo udane, a wielu przybyłych na imprezę wróciło do domu z zimowymi zapasami płodów rolnych.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.