K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Vis w muzeum

0

Zbiory Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku wzbogaciły się o wyjątkowe eksponaty. Dziś placówce przekazano unikatowe egzemplarze broni palnej, które znaleziono na poddaszu jednej ze słupskich kamienic.

Pistolety vis z 1939 roku i mauzer z okresu II wojny światowej wzbogaciły kolekcję Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Przekazane egzemplarze posiadają ogromną wartość historyczną ze względu na swoją unikatowość i idealny stan, w którym się znajdują. Broń znaleziono kilka miesięcy temu na poddaszu budynku niedaleko Osiedla Akademickiego.

Przeprowadziliśmy czynności procesowe, które miały na celu ustalenie, że ani jedna, ani druga broń nie była wykorzystywana do celów przestępczych – mówi Andrzej Szaniawski, komendant KMP w Słupsku. – Dzisiaj natomiast mogliśmy już przekazać oba egzemplarze Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Komenda Miejska Policji i stowarzyszenia historyczne od początku zabiegały o to, aby broń znalazła się w zbiorach słupskiej placówki muzealnej. Już niedługo pistolety będzie można oglądać w gablotach. Pierwsza publiczna prezentacja nowych eksponatów przewidziana jest podczas Nocy Muzeów.

Wcześniej podobne znaleziska najczęściej trafiały do Muzeum Wojska Polskiego, teraz trend się odwrócił i historyczne egzemplarze broni mogą być prezentowane w regionalnych muzeach, w tym w słupskiej placówce. Zasługa to także Komendy Miejskiej Policji w Słupsku.

Pistolet vis przez ekspertów uważany jest za jedną z najlepszych konstrukcji w historii oręża broni palnej. Dostarczany był także na front II wojny światowej. Niemcy po przejęciu zakładów militarnych kontynuowali jego produkcję. Spod fabrycznych maszyn wyszło około 300 tysięcy egzemplarzy, co prawda nie tak dobrej – mówi Jacek Szuba z Fundacji Indygo – jak pierwowzór, który notabene zbudowany został na doskonałym pistolecie – colcie 1911.

Twórcy visa umiejętnie wykorzystali wówczas luki w prawie patentowym i ulepszyli amerykański projekt. Po zakończeniu II wojny światowej produkcja pistoletu wznawiana była jedynie małoseryjnie dla celów kolekcjonerskich.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.