K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Prędkość jak na dłoni

0

Przy drogach miejscowości Białogarda, Wicko, Charbrowo i Szczenurze pojawiły się elektroniczne pomiary prędkości. Na terenie powiatu lęborskiego to pierwsze tego typu urządzenia, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa okolicznych mieszkańców oraz ograniczenie ilości zdarzeń drogowych.

Zwolnij”, to ostrzeżenie mogą zobaczyć na elektronicznej tablicy kierowcy, którzy przekraczają prędkość przejeżdżając przez gminę Wicko. Są to pierwsze tego typu urządzenia w powiecie lęborskim. Znajdują się w miejscowościach Białogarda, Wicko, Charbrowo i Szczenurze.

W tym roku zamontowaliśmy cztery urządzenia elektronicznego pomiaru prędkości w miejscach, w których zachodziła taka potrzeba ze względu na wcześniejsze zdarzenia drogowe i wypadki – mówi Dariusz Waleśkiewicz, wójt gminy Wicko. – W tych miejscach dochodziło do potrąceń czy – jak w przypadku Charbrowa – jest zjazd z kierunku Łeby i samochody na nim nie zwalniały przed zakrętem, przy którym znajduje się przedszkole. Od czasu, kiedy nie ma tam fotoradaru, kierowcy przyzwyczaili się, że można wcisnąć pedał gazu i przyspieszyć.

Wyświetlanie aktualnej prędkości, z jaką przemieszcza się pojazd, ma przede wszystkim charakter psychologiczny. Kierowca widzący komunikat zdecydowanie częściej zwalnia i jedzie ostrożniej. Przekroczenia prędkości maleją, a co za tym idzie zagrożenie wypadkowe ulega zmniejszeniu. Wójt Waleśkiewicz zapewnia, że był świadkiem takich reakcji, a większe bezpieczeństwo cieszy mieszkańców, radnych i sołtysów tych miejscowości.

Rada gminy bardzo przychylnie na to patrzy – dodaje Dariusz Waleśkiewicz. – Jest to stosunkowo niewielki wydatek, bo solarny pomiar prędkości z taką tablicą, jak na terenie gminy, kosztuje z montażem około 12 tysięcy złotych. Dla bezpieczeństwa mieszkańców jest to koszt niewielki, a już przynosi efekt.

W przyszłym roku na terenie gminy Wicko ma pojawić się więcej urządzeń zwiększających bezpieczeństwo ruchu drogowego, w szczególności w newralgicznych miejscach oraz w pobliżu szkół. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.