K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

E-booki na topie

0

Od sierpnia Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku umożliwia swoim czytelnikom darmowy dostęp do ponad 20 tysięcy tytułów e-booków, czyli książek, których treść zapisana jest w formie elektronicznej. Nowa oferta spotkała się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców miasta.

Około 9 tysięcy to średnia liczba wypożyczeń dokonywanych miesięcznie ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lęborku w tradycyjny sposób. Od dwóch miesięcy czytelnicy korzystają również z nowej bibliotecznej oferty, czyli możliwości nieodpłatnego dostępu do e-booków. Od sierpnia do września w formie elektronicznej wypożyczono w sumie 2.389 pozycji.

Oprócz stałych czytelników, którzy przychodzą po tradycyjną książkę, pojawili się także ci, którzy chcą korzystać z tego typu przekazu literatury – mówi Zofia Biskupska-Lisiecka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lęborku. – Zaczęliśmy się zastanawiać, co jest powodem, jaka jest geneza tego, że ta usługa zaczęła cieszyć się naprawdę dużym powodzeniem. Byliśmy wręcz zdumieni, że mamy tak dużo chętnych do korzystania z tej formy udostępniania zbiorów.

Czytelnikom lęborskiej książnicy wydawane są bezpłatnie kody aktywacyjne, które umożliwia logowanie się na portal Legimi i dostęp do katalogu e-booków. Czytanie e-booków jest możliwe na większości smartfonów, tabletów, komputerów i czytników. Do pobrania książki niezbędny jest dostęp do internetu, natomiast czytać można w trybie offline. Dyrektor Zofia Biskupska-Lisiecka uważa, że jednym z powodów korzystania z kodów umożliwiających dostęp on-line jest nieograniczony dostęp do nowości wydawniczych.

Firma, która oferuje nam tę usługę ma sporo kontraktów z wydawnictwami. Właściwie wszystko, co się ukazuje na rynku wydawniczym teraz, za chwilę, nawet w tym samym dniu można już pobrać ze strony internetowej i czytać w domu. Nie da się ukryć, że cieszymy się, że nasi czytelnicy zaakceptowali tę usługę. Fakt, że minęły dopiero dwa miesiące i możliwe, że zrezygnują z niej, że im się nie spodoba, ale zakładamy, że jest to taka forma, która przyjmie się w bibliotekach. Niewiele bibliotek posiada już taki dostęp do e-booków, więc jesteśmy taką placówką, która w pewien sposób diagnozuje tendencji. Cieszymy się, że mieszkańcy naszego miasta chcą czytać – zapewnia dyrektor Zofia Biskupska-Lisiecka.

Dostęp do książki w formie elektronicznej spotyka się z coraz większym zainteresowaniem, w tym lęborskiej młodzieży z Dyskusyjnego Klubu Książki. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.