K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Rocznica z monetą w tle

0

Towarzystwo Numizmatyczne w Słupsku obchodzi 45-lecie swojego istnienia. Uroczyste obchody jubileuszu funkcjonowania stowarzyszenia odbyły się dziś w Muzeum Pomorza Środkowego.

Blisko pół wieku liczy sobie Towarzystwo Numizmatyczne w Słupsku. Dziś obchodziło 45-lecie swojej działalności, chociaż faktycznie słupscy kolekcjonerzy już od lat 60. działali w strukturach oddziału koszalińskiego. W najlepszych latach do towarzystwa należało około 70 członków. Obecnie aktywnych jest 38 miłośników starych monet i medali. Dla większości z nich przygoda z numizmatyką to pasja na całe życie.

Jan Radkowski, prezes Towarzystwa Numizmatycznego w Słupsku, już w dzieciństwie zajmował się kompletowaniem serii znaczków pocztowych, z czasem jednak przekazał je innym, by samemu zająć się zbieraniem monet, a potem medali. Teraz może poszczycić się największą w regionie kolekcją słupskich medali wydanych po 1945 roku. Zebranie wszystkich egzemplarzy zajęło mu 30 lat.

Towarzystwo chętnie prezentuje swoje zbiory na wystawach organizowanych dla słupskich szkół i bibliotek. Kolekcje eksponowane są również w regionie. Co ciekawe, sami numizmatycy nie lubią chwalić się swoimi prywatnymi zbiorami, ale podkreślają, że wszystkie egzemplarze są dla nich cenne. Dla prezesa Radkowskiego taką perełką jest medal wydany z okazji 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 1 – jedynie w trzech egzemplarzach: jeden posiada dyrektora SP, drugi – najstarsza emerytowana pracownica tejże placówki, trzeci – właśnie pan Jan.

Warto też przyjrzeć się monetom, którymi sami dysponujemy. Z pozoru zwyczajny bilon może okazać się niezwykle cenny i wartościowy. Na jednej z aukcji internetowych 10-groszówkę z 1968 roku sprzedano na ponad 6 tysięcy złotych, ponieważ posiadała błąd w wybiciu.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.