K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Pamięci Czesława Niemena

0

Już jutro zaczyna się 11. edycja festiwalu muzycznego Niemen Non Stop. To jedyny w Polsce festiwal poświęcony twórczości legendarnego wokalisty, instrumentalisty i kompozytora.

Młodzieżowe Centrum Kultury w Słupsku zachęca do wzięcia udziału w 11. edycji Festiwalu Niemen Non Stop. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji – od paneli dyskusyjnych po wyjątkowe koncerty i pokazy plastyczne.

MCK to jedyna instytucja w Polsce, która organizuje cykliczną imprezę poświęconą Czesławowi Niemenowi i jego muzycznemu fenomenowi. Tegoroczne wydarzenie zainauguruje sesja naukowa przygotowana przez dra hab. Piotra Chlebowskiego z Ośrodka Badań nad Twórczością Cypriana Norwida, który już po raz piąty w historii festiwalu podjął się tego zadania. W Słupsku pojawią się znakomici goście, muzykolodzy i znawcy literatury.

Drugiego dnia imprezy, w piątek, w Kinie Rejs odbędzie się konkurs wiedzy dla młodzieży szkolnej „Co ty wiesz o Niemenie?”. Uczestnicy będą musieli wykazać się dobrym słuchem i znajomością utworów Czesława Niemena. Natomiast w sobotę, ostatniego dnia festiwalu, w słupskiej filharmonii zaplanowano koncerty upamiętniające artystę.

Będą to dwa koncerty specjalne i spotkanie z członkami grupy „Akwarele”, ponieważ właśnie 20 października tego roku mija 50 lat od wydania płyty „Dziwny jest ten świat”. Będziemy świętować ów jubileusz, stąd nasi specjalni goście – Paweł Brodowski i Tomek Jaśkiewicz, którzy nagrywali tę płytę z Czesławem Niemenem. Będą wspominać, jak wyglądała sesja nagraniowa i co jeszcze w Polsce wtedy się wydarzyło. Potem – koncert specjalny Bogdana Mizerskiego, artysty multimedialnego, kontrabasisty, który zaprezentuje swój utwór napisany po śmierci Niemena – „Niemena pamięci rapsodia żałosna”. Gwiazdą wieczoru kończącą festiwal będzie Artur Dutkiewicz i jego trio w koncercie „Niemen improwizacje” – informuje Anna Maćkowiak, dyrektorka MCK w Słupsku.

Wstęp na pierwsze dwa dni imprezy jest bezpłatny, koncerty w filharmonii są już jednak biletowane. Wszystkie szczegóły dotyczące festiwalu można znaleźć na stronie internetowej www.niemennonstop.pl.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.