K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Dłuższe badania rynku

0

Do końca października będą trwać prace archeologiczne prowadzone na Starym Rynku. Po natrafieniu na pozostałości średniowiecznego ratusza badania rozszerzono w kierunku ulicy Grodzkiej.

Naukowcy prowadzący prace archeologicznie na Starym Rynku poszerzyli obszar swoich badań. Penetracja podłoża skierowana została ku ulicy Grodzkiej, ponieważ natrafiono tam na piwnice średniowiecznego magistratu. Jak na razie to najstarszy odkopany w tym miejscu fragment fundamentów. Wstępne datowanie wskazuje, że jest to budynek gotycki, wzniesiony w XIV lub XV wieku. Jego gabaryty pierwotnie były dość skromne, dopiero w późniejszych wiekach dobudowywano kolejne fragmenty i obiekty, składające się z czasem na cały zespół magistracki.

Odkopane mury wykonane są przede głównie z cegieł. Dobudowane obok fundamenty nowożytne wskazują na ciągłe modyfikacje, którym poddawany był ratusz. W trakcie prac archeologicznych stwierdzono, że w centrum miasta prawdopodobnie stały aż trzy magistraty. Znaleziono również mnóstwo zabytków ruchomych, np. monety i ceramikę. Prace wykopaliskowe powinny zostać zakończone pod koniec października, najpóźniej na początku listopada. Odsłonięte mury po zabezpieczeniu odpowiednimi materiałami zostaną zasypane, podobnie jak i wszystkie poprzednio odkryte.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.