K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Ostatni weekend z Witkacym

0

Nadchodzący weekend to przedostatnia w tym roku okazja, aby odwiedzić ekspozycję prac Witkacego w słupskim muzeum. W listopadzie kolekcja zostanie poddana zabiegom konserwacyjnym.

Tylko do 30 października czynna będzie największa w Polsce wystawa prac malarskich Stanisława Ignacego Witkiewicza. Muzeum Pomorza Środkowego przygotowuje się do zmiany miejsca lokalizacji ekspozycji. Docelowo wszystkie zbiory Witkacego trafią z zamku do rewitalizowanych obecnie Słupskich Spichlerzy Sztuki. Wiąże się to z zabiegami konserwatorskimi, którym obrazy muszą być poddane przed przeprowadzką.

Dotąd większość prac przechowywana była jedynie w metalowych oprawach, bardzo dobrze sprawdzających się podczas transportu kolekcji do innych ośrodków muzealnych, teraz jednak przyszedł czas na ich gruntowne osadzenie w stałych ramach. Większość prac oprawiana była w latach 70., teraz muzealnicy liczą, że zabiegi konserwatorskie mogą zaowocować ciekawymi odkryciami. Na swoje działania muzealnicy potrzebują około roku.

Wystawa, którą obecnie można podziwiać w Muzeum Pomorza Środkowego, składa się ze 110 dzieł Witkacego, ale w zbiorach placówki znajduje się aż 260 pasteli artysty. Ze względu na ograniczoną przestrzeń zamku nigdy nie mogły być pokazywane jednocześnie. Natomiast obszerne sale w Spichlerzu Białym umożliwią zaprezentowanie kolekcji w pełnej okazałości.

Obecna stała ekspozycja pastelowych prac udostępniona jest dla zwiedzających od 1988 roku. Zestaw demontowanych dzieł jest jednak cyklicznie zmieniany. Początki wystawy sięgają 1965 roku, kiedy to muzeum zakupiło 110 obrazów malarza.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.