K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

In memoriam…

0

Słupskim muzykom, którzy odeszli do „niebiańskiej orkiestry” corocznie poświęcana jest ostatnia sobota października. Tak będzie i w tym roku. 28 października o godzinie 19 w Słupskim Ośrodku Kultury rozpoczną się Zaduszki Muzyczne.

Pierwsze spontaniczne zaduszkowe muzykowanie miało miejsce ponad 40 lat temu w klubie dawnego Wojewódzkiego Domu Kultury (obecnie w KRUS) przy ulicy Pawła Findera 3, obecnie Armii Krajowej. Było to prawdziwe wydarzenie artystyczne tamtych czasów, dlatego bez żadnych sztucznych zabiegów przerodziło się w organizowane już spotkania cykliczne. Ze względu na szczupłość miejsca w WDK-u odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury przy ulicy Braci Gierymskich, dzisiejszym SOK-u. Na początku każdych zaduszek najpierw występowały różne formacje w swoich składach, a potem następował jam session, czyli wspólne improwizowanie muzyków z różnych zespołów. Stałym elementem było także wspominanie tych osób ze środowiska muzycznego, które zmarły okresie dzielącym kolejne imprezy i wcześniej. W tym roku zaduszki połączone są z jeszcze jednym wydarzeniem.

Będzie to wystawa fotograficzna z lat 60., 70. i 80., poświęcona pamięci zmarłego w sierpniu bieżącego roku instruktora muzycznego, gitarzysty, wieloletniego uczestnika jesiennych spotkań muzycznych – Ryszarda Skóry.

Na początku zaduszki nosiły miano „jazzowych”, gdyż preferowany był ten rodzaj muzyki, ale od pewnego czasu od takiego szufladkowania odstąpiono, bo przecież zmarli muzycy to nie tylko jazzmani.

Zapraszamy znakomitych muzyków polskich, w większości bluesmenów. Będzie więc trochę bluesa i trochę przyostrzonej poezji śpiewanej – zapowiada Maciek Macko, koordynator imprezy.

Wystąpić mają trzy zespoły muzyczne, w tym słupski „No Co Puka”, śląski „Kajetan Drozd Band” oraz trójmiejski „Cotton Wing”. W tym roku – oprócz wspomnianego Ryszarda Skóry – artyści czcić będą pamięć m.in. Henryka Tomali, Ryszarda Gębury, Marka Lesiaka, Zbigniewa Żukowskiego „Brązowego”, Jerzego Izdebskiego „Izbola”, Stanisława Abakanowicza, Wacława Tarczyńskiego i wielu, wielu innych, także spoza Słupska. Początek Zaduszek Muzycznych w SOK-u w najbliższą sobotę, 28 października o godzinie 19.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.