K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Jubileusz Kanteli

0

Koncertem w słupskiej filharmonii oraz otwarciem ronda uczczono pamięć Zofii Kurowskiej założycielki chóru Kantele, który w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia.

W minioną sobotę, 28 października 2017 roku, odbyły się podwójne uroczystości upamiętniające Zofię Kurowską. Najpierw decyzją Rady Miejskiej w Słupsku rondu u zbiegu ulic Rejtana i 3 Maja nadano imię założycielki młodzieżowego chóru Kantele. Ceremonię uświetnił krótki występ obecnych i byłych członków zespołu.

Wśród tych, którzy wspominali dyrygentkę, był radny miejski Jerzy Mazurek, który opowiedział o występach słupskiej młodzieży w Norwegii i kontaktach z bliźniaczym chórem z Vantaa, kierowanym przez obecną podczas sobotniej uroczystości Marjukkę Mäyry, oraz tamtejszą orkiestrą.

Następnie uroczystości przeniosły się do słupskiej filharmonii, gdzie wieczorem odbył się jubileuszowy koncert z okazji 30-lecia istnienia Kanteli. Chór tworzony przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego nr 1 od lat jest artystyczną wizytówką Słupska. Przez trzy dekady wyróżniony został licznymi nagrodami w konkursach krajowych i europejskich. Od początku swego istnienia zespół chórzystów wystąpił w ponad 700 koncertach na terenie Słupska i kraju, a także za granicą – w Danii, Austrii, Czechach, Słowacji, Łotwie, we Włoszech, w Estonii i aż dwudziestokrotnie w Finlandii.

Zofia Kurowska chórem Kantele kierowała, aż do swojej śmierci w czerwcu 1998 roku. Następnie batutę po niej kolejno przejmowali Lilianna Zdolińska i następnie Roman Drozd. Od 2005 chórem dyryguje Jolanta Otwinowska.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.