K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Lęborczanie w zadumie

0

1 listopada to uroczystość Wszystkich Świętych. Natomiast 2 listopada wspominani są wszyscy zmarli. Przed rozpoczęciem uroczystości, rodziny zmarłych porządkują i ozdabiają groby swoich bliskich. Dla wielu lęborczan jest to wyjątkowy czas wspominania tych, którzy odeszli.

Już kilka dni przed uroczystością Wszystkich Świętych obchodzoną 1 listopada oraz Zaduszkami przypadającymi na kolejny dzień tego miesiąca na terenie lęborskiego cmentarza widać wzmożony ruch. Mieszkańcy porządkują miejsca spoczynku bliskich im osób. Nieodzownym elementem świąt są udekorowane kwiatami nagrobki oraz symbolizujące wiarę w życie wieczne płonące znicze. Najważniejszy jest jednak wymiar duchowy tego czasu – możliwość oderwania myśli od codziennych spraw i poddanie się refleksji nad przemijaniem.

Lęborczanie wspominają rodzinę i znajomych, wracają pamięcią do wspólnie spędzonego czasu. Ich zdaniem taki dzień jest wyrazem nie tylko pamięci o zmarłych, ale też szacunku dla nich. Powinno się odwiedzać groby, zdobić je kwiatami i zapalać na nich znicze. A że tak jest, świadczy dbałość lęborczan o miejscowe nekropolie. Nasi rozmówcy mają nadzieję, że także ich dzieci będą kultywowały tę tradycję.

Nekropolię odwiedzają także osoby, które nie mają możliwości stanąć nad miejscami pochówku swoich bliskich ze względu na znaczną odległość. Na lęborskim cmentarzu spotkaliśmy rodzinę, która symbolicznie zapaliła znicz wyrażający pamięć o rodzicach i bracie pochowanych w Bydgoszczy. Niektóre osoby zwracają uwagę na pielęgnowanie pamięci i dbałość o miejsce pochówku często zapomnianych zamarłych. Także żołnierzy, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę.

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że osobom zmarłym należy się szacunek i pamięć wyrażana dbałością o miejsca wiecznego spoczynku, kwiatami oraz zniczami. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.