K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Mozaika zniknie?

0

Niedawno budynek Młodzieżowego Centrum Kultury został objęty programem termomodernizacji obiektów miejskich. Od razu pojawiły się obawy, czy prace przy remoncie elewacji nie zniszczą charakterystycznej dla tego obiektu mozaiki.

Kolorowy relief na frontowej ścianie MCK-u jest najbardziej rozpoznawalnym elementem tego budynku. Mało brakowało, a mógłby zostać przykryty grubą warstwą styropianu i tynku. Początkowo w dokumentacji dotyczącej remontu elewacji nie uwzględniono pozostawienia mozaiki w dotychczasowym stanie. Podczas ostatniej sesji niektórzy radni dopytywali się, jaki będzie dalszy los tej kompozycji. Władze uspokajają, że nie było zamiarów jej usunięcia.

W ubiegły piątek, 27 października, wiceprezydent miasta spotkał się z audytorem dokonującym analizy konieczności docieplenia ściany budynku MCK-u. Po rozmowach wiele wskazuje na to, że najlepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie mozaiki w jej obecnym stanie, choć z punktu widzenia estetyki być może nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie – nowa elewacja wyniesiona zostanie na około 15 centymetrów powyżej obecnego poziomu, przez co szklana ozdoba pozostanie we wgłębieniu tynku.

Wiceprezydent Marek Biernacki zaznacza, że sprawa niepotrzebnie nabrała takiego rozgłosu, wzbudzając zaniepokojenie wśród radnych, ponieważ projekt nie został jeszcze skierowany do realizacji.

Prostuję: nie było żadnej ostatecznej decyzji co do tej mozaiki, a dzisiaj ta decyzja jest raczej taka, że dekoracja pozostanie w oryginalnym stanie, bez pokrycia styropianem – wyjaśnia wiceprezydent Słupska.

Według sporządzonej przez miasto analizy niezakrycie ozdobnej kompozycji spowoduje trzyprocentową stratę energii cieplnej w skali całego budynku. Rozwiązaniem może być docieplenie ściany od wewnątrz, ale ten zabieg łączy się z wysokimi kosztami. Przyszłość muralu będzie jeszcze konsultowana w urzędzie marszałkowskim, ponieważ to on wykłada pieniądze na termomodernizację. Przekazanie funduszy uzależnione jest natomiast od wykazanej efektywności w oszczędności ogrzewania.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.