K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Bezpieczne Wszystkich Świętych

0

W tym roku pierwszy listopada minął na drogach regionu bardzo spokojnie. Słupscy policjanci z drogówki nie odnotowali żadnych poważnych wypadków, jednak aż trzynaście osób trafiło do izby wytrzeźwień. Lęborscy policjanci oceniają świąteczne dni jako bezpieczniejsze niż przed rokiem.

Najwidoczniej podróżni wzięli sobie do serca apele mundurowych o zachowanie rozwagi za kierownicą. Funkcjonariusze potwierdzają, że tegoroczny Dzień Wszystkich Świętych był na drogach bardzo bezpieczny. Dodatkowe patrole przy miejskich nekropoliach i na wylotówkach przełożyły na mniejszą liczbę wypadków. W regionie słupskim odnotowano tylko jedno potrącenie pieszego, który wtargnął na jezdnię pod jadący autobus. Mniej niż zwykle złapano też kierowców na podwójnym gazie.

Większa liczba policjantów na drogach pozwoliła sprawdzić więcej kierowców, którzy przemieszczali się po drogach – mówi kom. Robert Czerwiński, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Słupsku. – Każdy zatrzymany poddawany był kontroli drogowej. Zatrzymaliśmy jednego nietrzeźwego kierowcę i jego sprawa trafi do sądu. Zatrzymane mu zostało prawo jazdy.

Niektórymi świąteczny odpoczynek zawładnął zbyt mocno, ponieważ aż trzynaście osób musiało odwiedzić izbę wytrzeźwień. Egzamin tego dnia zdała natomiast komunikacja miejska. Pomysł z darmowymi przejazdami okazał się trafiony i słupszczanie ochoczo korzystali z transportu publicznego.

Borykaliśmy się, jeśli można tak powiedzieć, z klęską urodzaju – relacjonuje sytuację Marcin Grzybiński z Zarządu Komunikacji Miejskiej w Słupsku. – Jeżeli w każdy inny świąteczny dzień mamy w ruchu 27 autobusów, to 1 listopada było ich 49, czyli o jeden mniej niż w dzień powszedni. Dublowaliśmy linie numer 18, 9, 62, 61, linię specjalną 63. Między godzinami 11 a 13 sterowaliśmy komunikacją miejską ręcznie. W zależności od potrzeb pasażerów. Bardzo pomogło zamknięcie dróg dojazdowych do nowego cmentarza. Największe opóźnienie w stosunku do rozkładu jazdy wyniosło tego dnia 12 minut.

***

W ostatnich dniach drogi powiatu lęborskiego, w ramach ogólnopolskiej akcji „Znicz 2017”, patrolowała większa liczba policjantów. We Wszystkich Świętych policjanci wraz funkcjonariuszami z placówki Straży Granicznej z Władysławowa oraz strażakami z OSP w Lęborku i harcerzami zabezpieczali też drogi dojazdowe do lęborskiego cmentarza.

W tym roku było dużo bezpieczniej niż w zeszłym roku – mówi asp. sztab. Magdalena Zielke z KPP Lębork. – Chociażby pod kątem zdarzeń drogowych, których odnotowaliśmy mniej. Dziękujemy wszystkim, że posłuchali rad policjantów. Dużo osób skorzystało z komunikacji miejskiej i nie zważając na nieprzychylną pogodę zdecydowało się pójść na cmentarze pieszo

Podczas prowadzonych działań „Znicz 2017” nie doszło do żadnego wypadku na drogach powiatu lęborskiego. Odnotowano natomiast łącznie dziewięć kolizji, w tym trzy tego rodzaju zdarzenia w dniu Wszystkich Świętych. Nie ujawniono kierowców pod wpływem alkoholu.

Koniec świąt, to masowe powroty znad grobów bliskich. Policjanci przypominają o zachowaniu bezpieczeństwa w podróży, aby cało dotrzeć do domów. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.