K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Gmina odchudza

0

Gmina Kobylnica będzie promować ruch i zdrowe nawyki żywieniowe wśród dzieci. Od nowego roku w szkołach pojawią się dietetycy, którzy pomogą w walce z nadwagą uczniów.

Dzieci z nadwagą to problem widoczny w skali całego kraju. Włodarze gminy Kobylnica zdają sobie z tego sprawę i wdrażają program walki z otyłością wśród najmłodszych. Sygnały od specjalistów o stanie zdrowia uczniów są na tyle niepokojące, że samorząd podjął konkretne działania, zmierzające do minimalizacji tego zjawiska.

Samorządowcy mają nadzieję, że ich decyzje przyczynią się do zmiany nawyków żywieniowych wśród dzieci, które dzięki projektowi nabędą większej wiedzy o wymiernych korzyściach zdrowego jedzenia i bycia fit.

Jeżeli chodzi o praktyczny aspekt programu, to w przyszłym roku będziemy chcieli przeprowadzić serię prelekcji, spotkań edukacyjnych i konsultacji, w których wezmą udział psychodietetycy, dietetycy, specjaliści od żywienia i ci, którzy zajmują się aktywnością fizyczną. Wszystkie te osoby będą rozmawiać z uczniami na temat korzyści, jakie niesie ze sobą prawidłowy styl życia – właśnie w oparciu o ruch i zdrowe odżywianie – wyjaśnia Karol Kotusiewicz, specjalista ds. wizerunku Gminy Kobylnica.

Programem objęci zostaną uczniowie od pierwszej do piątej klasy szkoły podstawowej. Jest to grupa wiekowa najbardziej podatna na wszelkie zmiany dotyczące nawyków żywieniowych. To u nich edukacja na temat racjonalnego odżywiania ma przynieść najlepsze efekty. Jednak najpierw zgodzić się muszą na nią rodzice, składając odpowiednie deklaracje. Samorządowcy liczą jednak, że kampania informacyjna, która już wkrótce ruszy na terenie gminy, skutecznie przekona dorosłych o korzyściach prozdrowotnej edukacji.

Problem nadwagi wśród dzieci potwierdza nauczyciel wychowania fizycznego, prowadzący zajęcia w Szkole Podstawowej w Kobylnicy.

Problem z nadwagą wśród dzieci i młodzieży jest coraz bardziej widoczny – mówi Michał Huzarski. – Program, który gmina wprowadza, jest bardzo dobry, choć i teraz samorząd nie żałuje pieniędzy na dodatkowe zajęcia z WF-u w klasach I-III, co jest bardzo ważne, bo w tym wieku możemy u dzieci wyrobić nawyk uprawiania aktywności ruchowej.

Samorząd z programem zamierza ruszyć już na początku przyszłego roku. Planuje się, że będzie funkcjonować przez trzy lata. Na ten cel podsłupska gmina przeznacza 100 tysięcy złotych.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.