K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Nowela CEPIK 2.0

0

Od kilku dni obowiązują nowe przepisy dla kierowców. To kolejny etap wdrażania systemu CEPIK 2.0, za który odpowiada Ministerstwo Cyfryzacji. Nowelizacja ustawy dotyczy m.in. badań technicznych pojazdów.

Nowe przepisy zaczęły obowiązywać 30 października. Od tego dnia za badanie dopuszczające pojazdy do ruchu kierowcy będą musieli zapłacić przed ich przeprowadzeniem. Wyjątek stanowić mają sytuacje, kiedy właściciel pojazdu będzie rozliczał tę usługę na podstawie faktury VAT, z odroczonym terminem płatności.

Zasadnicza zmiana dotyczyć będzie także informacji trafiających do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Samochód, który zostanie w systemie zgłoszony do przeprowadzenia badań technicznych, nie będzie mógł zjechać z taśmy diagnostycznej, zanim nie zostanie ukończona cała procedura badawcza. Tak więc do centrali na bieżąco trafiać będą wszystkie dane o monitorowanym pojeździe, w szczególności negatywne wyniki kontroli technicznej lub fakt przerwania diagnostyki. W ten sposób ograniczona ma zostać migracja pojazdów od stacji do stacji w poszukiwaniu „przychylnego” diagnosty.

Centralna Ewidencja Pojazdów gromadzić będzie również dane dotyczące zajęcia pojazdu przez organ egzekucyjny lub ustanowienia na nim zastawu. To z kolei ma zapobiec oszustwom przy ewentualnych próbach zbycia samochodu.

(jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.