K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Oszczędne grzanie

1

Firma Danfoss przekazała Słupskowi sto termostatów do regulacji temperatury w grzejnikach. To kolejny pomysł miasta na obniżenie kosztów ogrzewania budynków użyteczności publicznej.

Po żarówkach ledowych od IKEA Słupsk otrzymał kolejny prezent zwiększający efektywność energetyczną miasta. Firma Danfoss przekazała miastu sto termostatów, które mają dać wymierne oszczędności. Jak zapewniają przedstawiciele dostawcy, dzięki instalacji urządzeń można zaoszczędzić do 30 procent kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń.

Na naszych drukach, ulotkach dystrybuowanych w mieście informujemy, że mieszkanie 45-metrowe, w którym zainstalowane są takie termostaty, przynoszą rocznie oszczędności w wysokości około 640 złotych – mówi Beata Maciejewska, specjalistka ds. zielonej energii w mieście. – Jeśli dodamy wymianę ledów i kolejne 20 procent oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, a do tego kwestię niekupowania wody butelkowanej, tylko picia wody z kranu – bo w Słupsku jest ona bardzo dobrej jakości – to dzięki efektywności energetycznej rośnie nam skala oszczędności.

Termostaty zostaną zamontowane w budynkach użyteczności publicznej. Między innymi w domu pomocy Leśna Oaza oraz schronisku im. Brata Alberta. Niektóre z regulatorów ciepła trafią natomiast do szkół. Z biegiem czasu termostaty mają być zainstalowane we wszystkich miejskich instytucjach. Ponadto dla administratorów wspólnot mieszkaniowych rozpoczęły się szkolenia na temat oszczędności wynikających z używania zaworów ciepła.

W gospodarstwach domowych wykorzystujemy około 70 procent energii na potrzeby cieplne – informuje Adam Jędrzejczyk z firmy Danfoss. – Nauczmy się zarządzać tym ciepłem. Nie dopuszczajmy do efektów otwartego okna, kiedy następuje przegrzanie mieszkań, bo wtedy zamiast komfortu osiągamy dyskomfort. Dzięki termostatom jesteśmy w stanie inteligentnie regulować to ciepło – przekonuje przedstawiciel sponsora.

Miasto nie zamierza przekazywać pojedynczym mieszkańcom termostatów, za to chce zapewnić każdemu z nich wiedzę o istnieniu takiej technologii.

(opr. jwb)

DyskusjaJeden komentarz