K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Miasto z dotacją

0

Słupsk otrzymał ponad 40 milionów złotych na rewitalizację śródmieścia. W ramach projektu powstaną między innymi nowa siedziba teatru i bulwary nad rzeką. Całkowita wartość projektu sięga niemal 70 milionów złotych.

Zarząd Województwa Pomorskiego pozytywnie ocenił koncepcję rewitalizacji Słupska. Wniosek złożony przez miasto dostał 108 punktów na 110 możliwych do uzyskania. Projekt podzielony został na dwie części – infrastrukturalną i społeczną. Pierwsza obejmuje rewitalizację Śródmieścia, Starego Miasta i Podgrodzia, na którą otrzymano 36 milionów złotych dofinansowania, przyznanego przez Zarząd Województwa Pomorskiego.

Będziemy rewitalizować Bulwary nad Słupią, powstanie Centrum Inicjatyw Społecznych i Artystycznych, przebudujemy drogi na podgrodziu oraz kamienicę Otto Freundlicha, którą oddamy instytucjom naszego miasta na prowadzenie działalności, odbudujemy starą basztę obronną i wyremontujemy szereg kamienic – wylicza prezydent miasta Robert Biedroń.

Ponadto Nowy Teatr w Słupsku dostanie nową siedzibę. W najbliższych latach opuści budynek dzielony z filharmonią i przeniesie się do przebudowanej wozowni. – W świecie, w którym kultura spychana jest na margines, kiedy likwiduje się teatry, w Słupsku taka placówka powstaje. Jesteśmy więc jakimś ewenementem – mówi Dominik Nowak, dyrektor Nowego Teatru.

W ramach przedsięwzięcia wyremontowane zostanie 61 jeden kamienic. Aż 45 należy do wspólnot mieszkaniowych, a 16 pozostałych to budynki komunalne. W ramach projektu wykonane zostaną prace związane z wymianą pokrycia dachowego, stolarki okiennej i drzwiowej oraz elewacje i izolacje ścian fundamentowych.

Natomiast projekt społeczny został wsparty kwotą 6,5 miliona złotych. Pieniądze między innymi zostaną wykorzystane na uruchomienie teleopieki dla mieszkańców, opartej na systemach GSM, wykorzystującej czujniki upadku, dymu czy zagrożenia zdrowia i życia.

Dodatkowo nad Słupią pojawią się bulwary z prawdziwego zdarzenia. Powstaną ciągi pieszo-rowerowe, miejsca do spacerów i aktywnego wypoczynku oraz nowa kładka. Zintegrowana rewitalizacja obejmie również remont terenów zielonych. Z realizacją inwestycji Słupsk ruszy w przyszłym roku, a pierwsze przetargi przygotowywane są już teraz. Wartość całego projektu z otrzymanym dofinansowaniem wynosi 70 milionów złotych.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.