K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Sanktuarium z organami

0

Od kilku lat prowadzona jest renowacja zabytkowych organów datowanych na 1881 rok, które znajdują się w Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku. Niedawno zakończono montaż techniczny instrumentu wraz ze wstawieniem czterech głosów.

Re

Dużego wyzwania podjęło się Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku. Od czterech lat prowadzone są działania zmierzające do odrestaurowania zabytkowych organów. Przeprowadzone dotychczas prace są już widoczne. Niedawno zakończono czwarty etap renowacji. Dokonano montażu technicznego instrumentu wraz ze wstawieniem czterech głosów.

Dzisiaj można powiedzieć, że ten instrument jest już w około 80 procentach zrobiony – mówi o. Roman Zioła, proboszcz Sanktuarium św. Jakub Apostoła w Lęborku. – Zostały wstawione silnik i wiatrownice oraz inne rzeczy. Ale też cztery głosy i można posłuchać, jak ten instrument gra. Oczywiście, on nie jest jeszcze do końca nastrojony. Do renowacji jest jeszcze 15 głosów, spośród których pięć głosów wymaga rekonstrukcji.

Obecnie trwają przygotowania do realizacji działań kończących prace konserwatorskie instrumentu. Ojciec Zioła nie ukrywa radości z tego, że udało się już doprowadzić organy do takiego stanu. Czeka je jeszcze ostatni etap prac renowacyjnych, ale już teraz proboszcz dziękuje wszystkim, którzy w różny sposób pomagają. Również finansowo. Dzięki władzom samorządowym miasta i powiatu oraz wielu osobom prywatnym można mieć nadzieję, że podczas przyszłorocznych Dni Jakubowych organy zagrają.

Prowadzoną od kilku lat renowację organów można zaliczyć do pierwszych tego typu działań podjętych od chwili powstania instrumentu, czyli roku 1881. Instrument, który został wpisany do rejestru zabytków, wykonała pracownia Barnima Grüneberga w Szczecinie. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.