K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Kolekcjoner kości?

0

Policjanci z gdańskiej komendy wojewódzkiej zatrzymali 54-letniego mężczyznę podejrzewanego o kradzieże szczątków ludzkich z pomorskich nekropolii w ostatnich kilku latach. Mieszkaniec Gdańska może mieć związek również ze znieważeniem miejsca pochówku na terenie cmentarza w Lęborku.

W związku z kradzieżami szczątków ludzkich, do których dochodziło na pomorskich cmentarzach komendant wojewódzki policji w Gdańsku powołał specjalną grupę policjantów, którzy zajęli się sprawą. Efektem ich wielomiesięcznej pracy było zatrzymanie 54-letniego mieszkańca Gdańska. Mężczyzna w trakcie zatrzymania nie stawiał oporu.

Policjanci z KWP w Gdańsku zabezpieczyli już pierwsze skradzione zwłoki. Typując miejsca ich ukrycia funkcjonariusze opierali się na pracy operacyjnej, analizie zgromadzonych materiałów oraz przedmiotów zabezpieczonych u zatrzymanego mężczyzny. W kompleksie leśnym policjanci znaleźli kilka worków z ludzkimi szczątkami. Zabezpieczone zostały również tabliczki nagrobne, które przyczepione były do poszczególnych worków. Może to świadczyć o tym, że w każdym worku zostały umieszczone szczątki pochodzące od jednej osoby.
Praca policjantów wykazała, że szczątki pochodzą z terenu województwa pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego.
Niewykluczone, że mężczyzna może mieć związek z profanacją miejsca spoczynku, do którego doszło po raz pierwszy w 2015 roku na terenie cmentarza w Lęborku. Wówczas nie tylko uszkodzono rodzinny grobowiec, ale również zbezczeszczono zwłoki. Sprawa jest rozwojowa.

Dzisiaj, 9 listopada, 54-letni mężczyzna podejrzewany o znieważenie miejsc pochówku zostanie doprowadzony do prokuratury. Policjanci wnioskują o jego tymczasowe aresztowanie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.