K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Podstawa sportu

0

W hali lekkoatletycznej przy stadionie 650-lecia w Słupsku odbyły się wydolnościowo-sprawnościowe badania dzieci „Zacznijodlekkiej 2017”. To program badawczy Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Z myślą o uczniach z klas szkół podstawowych i szkół gimnazjalnych powstał w Polsce program Lekkoatletyka dla każdego. Ponad 150 uczniów ze Słupska i Ustki poddano testom, jakie przeprowadzili pracownicy specjalistycznego zespołu badawczego NESTLE i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W tej grupie młodzieży połowę stanowili uczestnicy, którzy do tej pory nic wspólnego ze sportem nie mieli. Lekkoatletyka to kwintesencja sportu jednak sam ruch, chociaż istotny, nie rozwiązuje wszystkich problemów. Ważna jest prawidłowa dieta, dlatego do programu włączył się partner żywieniowy.

Sprawdzamy nie tylko sposób żywienia się dzieci, ale też mierzymy ich wzrost, obwód pasa i bioder, oraz skład ciała po to, by sprawdzić czy to w jaki sposób żyją, jak się odżywiają i czy ćwiczą po lekcjach wpływa na stan ich zdrowia – wyjaśnia Katarzyna Zadka, specjalista ds. żywienia NESTLE Polska. Mamy dwie grupy dzieci. Te, które ćwiczą regularnie i te, które nie ćwiczą. Zależy nam na tym, żeby porównać te grupy i sprawdzić, czy prowadzonymi przez nas działaniami jesteśmy w stanie wpłynąć na poprawę jakości życia tych dzieci.

Podczas tej akcji każdy z uczestników poddany był, między innymi, próbie Ruffiera. To test na wydolność układu krążenia, próba szybkości (bieg 3×10 metrów), próba mocy (skok w dal z miejsca), a także próbie wytrzymałości (bieg czterominutowy). Z ramienia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki obserwatorem badań był Marek Wochna, główny metodyk PZLA d/s lekkoatletyki dla każdego. Stwierdził, że jest częstym gościem zawodów lekkoatletycznych odbywających się na słupskim stadionie.

Mile wspominam każdy pobyt w Słupsku – zapewnia Marek Wochna. – Są tutaj wspaniali ludzie. Chociażby Tomek Czubak, który nadzoruje program Lekkoatletyka dla każdego. Program ten wspólnie z ministerstwem rozwijamy w całej Polsce. Uczestniczy w nim około 10 tysięcy dzieci. Takimi badaniami jak dzisiejsze, obejmiemy w kraju 500 dzieci, które nie mają systematycznych zajęć ruchowych. Słupsk ma bogate tradycje lekkoatletyczne i zasługuje na szereg działań, które służą rozwijaniu sportu, a przede wszystkim lekkoatletyki.

Programy LDK oraz promowania wiedzy o prawidłowym odżywianiu powstała z potrzeby popularyzacji lekkiej atletyki jako sportu pierwszego kontaktu wśród dzieci i młodzieży. Marek Wochna jest przekonany, że z obserwowanej grupy dzieci – o ile będą same chciały i będą prowadzone przez tak doskonałych trenerów, jak na przykład Barbara Madejczyk – polska lekkoatletyka będzie miała pociechę.

Polski Związek Lekkiej Atletyki upatruje szansy na rozwój królowej sportu w odpowiedniej selekcji badanych uczestników. To oni, dzięki klubowym trenerom, mają odnosić sukcesy na arenach międzynarodowych. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.