K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Rynek w piasku

0

Prace archeologiczne prowadzone na Starym Rynku w Słupsku zostały zakończone, ale bałagan pozostał. Miasto informuje, że rozebraną nawierzchnię tymczasowo zastąpią kamienne płyty.

Trzy miesiące trwały prace archeologiczne na Starym Rynku. Po zakończonych wykopaliskach w centrum miasta pozostała jednak wielka piaskownica. Odkryte mury zostały zabezpieczone i zaizolowane, a następnie przysypane piachem. Sternicy ratuszowi zapewniają, że już niedługo na rynku pojawi się nowa nawierzchnia. Na placu tymczasowo będą położone płyty granitowe, które pozostaną w tym miejscu, aż do rozpisania konkursu na dokończenie Starego Rynku. W tej sprawie miasto prowadzi jeszcze konsultacje z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Wcześniej pojawił się pomysł, aby plac przed byłym kinem wyłożyć kostką brukową, ale urząd szybko się z tego wycofał.

Podczas prac archeologicznych odkopano pozostałości fundamentów dwóch ratuszy, w tym jednego średniowiecznego. Ponadto znaleziono kilkaset zabytków ruchomych, jak monety czy ceramikę. Celem naukowców było zbadanie historii Starego Rynku zanim rozpocznie się jego rewitalizacja.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.